Neděle, 18. dubna, 2021

Vláda se vysloví k adopcím registrovanými partnery

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Registrovaní partneři či partnerky zřejmě budou moci adoptovat dítě svého protějšku, které společně vychovávají. Umožnit jim to má novela, kterou dnes projedná vláda. Normu by měla podle předběžného stanoviska podpořit, doporučí ale některé úpravy. Předlohu připravilo 25 poslanců a poslankyň z různých stran, k návrhu se nepřipojil nikdo z koaličních lidovců.

O osvojení by podle návrhu rozhodoval soud, vždy by měl brát ohled na nejlepší zájem dítěte. Pokud by dětem bylo víc než 12 let, musely by i oni s osvojením souhlasit. Pokud by byl v rodném listě druhý rodič, i on musí k adopci registrovaným partnerem či partnerkou dát souhlas. Zákon však nadále lesbičkám a gayům, kteří žijí v registrovaném partnerství, nepovoluje osvojení dětí z ústavů. Aby změna začala platit, musí s ní souhlasit Parlament a podepsat ji prezident.

Kabinet dnes projedná také novelu zákona, která by měla umožnit rozšíření kontroly ministerstva financí nad dotacemi a úvěry poskytovanými Českou exportní bankou. Návrh je reakcí na kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu z roku 2011. Z výsledků kontroly vyplývá, že banka neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon.

Ministři by měli diskutovat také o pokračování programu humanitárních evakuací pro syrské uprchlíky v Jordánsku či o plánovaných dopravních stavbách. Do roku 2016 je resort dopravy připraven zahájit stavby v hodnotě zhruba 233 miliard korun. Mezi 200 stavbami jsou stavby jihočeských úseků dálnice D3, rychlostní silnice R35 u Opatovic nad Labem, nový úsek dálnice D1 v úseku Přerov – Lipník nebo dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY