Katalánsko hodlá hlasovat, přestože to ústavní soud zakázal

Španělský ústavní soud zakázal nezávazné všelidové hlasování, ke kterému vyzvala katalánská vláda a které mělo 9. listopadu ukázat touhu Katalánců po osamostatnění jejich regionu. O zákaz požádala ústavní soud ústřední vláda v Madridu. Katalánská vláda po oznámení soudu prohlásila, že toto konzultativní hlasování přesto uspořádá. Na pozadí vyhroceného napětí se tamní komentátoři tážou, jak a zda vůbec tomu může Madrid zabránit.

Katalánská vláda dnes navíc oznámila, že se obrátila na justici se stížností na ústřední vládu. Madrid podle Katalánců svým postupem porušuje jejich právo na účast na životě společnosti, svobodu vyjadřování a svobodu myšlení.

Exekutiva v Barceloně už v pátek označila to, že se Madrid obrátil i v této věci na ústavní soud, za „zneužívání moci“, a prohlásila, že nehodlá ustoupit. Všelidové hlasování plánuje místo původně zamýšleného řádného referenda, které se mělo konat v září a které španělský ústavní soud také zakázal.

„Centrální vláda se dopouští zneužívání moci a justice,“ prohlásil v pátek šéf katalánské vlády Artur Mas. Madrid podle něj používá ústavní soud k řešení politických sporů, což není posláním tohoto soudu. Mas zdůraznil, že bude dál připravovat všelidové hlasování a hledat i právní cesty k jeho prosazení.

Regionální vláda v Barceloně chtěla původně vyhlásit plnohodnotné, byť nezávazné referendum. Když ale španělský ústavní soud takový plebiscit prohlásil za nezákonný, rozhodl se Mas vyhlásit alespoň lidovou „konzultaci“. Ta by prakticky nebyla ničím jiným, než rozsáhlým průzkumem veřejného mínění, které by organizačně zajišťovali dobrovolníci. Podle Mase se jich už přihlásilo na 40.000.

Španělská vláda ale považuje jakékoli podobné hlasování za protiústavní, protože by umožnilo části španělských občanů rozhodovat o záležitosti, která se týká celé země.

-čtk-