Časopis Rolling Stone odvolal svůj článek o hromadném znásilnění

Omluvu s rozborem chyb, kterých se novináři dopustili, časopis umístil na své internetové stránky. Repro: Česká justice

Americký časopis Rolling Stone po několika měsících kritiky odvolal svůj kontroverzní loňský článek popisující údajné hromadné znásilnění studentky na koleji univerzity ve Virginii a omluvil se za to, že reportáž otiskl bez dostatečných důkazů a ověřování. Omluvu umístil magazín na své internetové stránky společně s analýzou mediálních odborníků, kteří obšírně dokumentují, jak k novinářské chybě došlo.

Článek nazvaný Znásilnění v kampusu vyšel loni v listopadu a jeho autorka Sabrina Erdelyová v něm vycházela z vyprávění údajné oběti, studentky vystupující pod pseudonymem Jackie. Ta novinářce popsala, jak ji znásilnilo sedm studentů v budově chlapecké koleje.

Během policejního vyšetřování, které začalo po zveřejnění článku, se nepodařilo zajistit žádné důkazy, které by tezi o znásilnění doložily; údajná oběť odmítla s policií spolupracovat.

Za „nesrovnalosti“ v textu reportáže se časopis omluvil už v prosinci, nyní ale svůj článek oficiálně odvolal a stáhl. Učinil tak poté, co obdržel vyžádanou analýzu od mediálních odborníků z fakulty žurnalistiky na Columbijské univerzitě, kteří dospěli k závěru, že zaměstnanci Rolling Stone několikrát fatálně pochybili při psaní i editování textu. Podle nich si novináři zejména nedali dostatečnou práci s ověřováním celého příběhu a neoslovili ani muže, které Jackie ze znásilnění obvinila.

„Rádi bychom se omluvili našim čtenářům a všem, které náš článek poškodil… Sexuální útoky jsou na vysokých školách vážným problémem a je důležité, aby se je oběti znásilnění nebály hlásit. Jsme zarmouceni z toho, že naše pochybení možná sníží ochotu (tyto přečiny) ohlašovat,“ uvedli zástupci časopisu.

-čtk-