Vláda zřejmě odmítne poslanecký návrh reformy zastupitelství

Návrh poslankyně Olgy Havlové má minimální šance na průchod sněmovnou, vláda ho odmítne. Foto: havlovaolga.cz

Vláda na svém středečním jednání zřejmě odmítne návrh poslankyně Olgy Havlové (Úsvit) na reformu státního zastupitelství. Kabinet poukazuje na to, že sám předloží svůj návrh zákona o státním zastupitelství. Uvádí také, že poslanecký návrh obsahuje chyby, kvůli nimž se nedá projednat bez celkové úpravy. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády.

Předloha Havlové vychází z úpravy, kterou před dvěma lety připravila tehdejší vláda Petra Nečase (ODS). Poslankyně navrhuje mimo jiné zrušení vrchních státních zastupitelství, zřízení zvláštního zastupitelství pro boj se závažnou hospodářskou kriminalitou a větší odpovědnost žalobců.

Soustava státních zastupitelství by měla tři stupně, okresní, krajské a nejvyšší. U krajských zastupitelství by vznikl „speciál“, který by se zabýval majetkovou a hospodářskou trestnou činností se škodou nad půl miliardy korun a korupčními případy. Žaloby by podával zvláštnímu krajskému soudu.

V návrhu vládního stanoviska ale stojí, že vláda v souladu se svým prohlášením připravuje nový návrh zákona o státním zastupitelství a do Sněmovny ho chce předložit nejpozději do konce roku. „Návrh zcela nové právní úpravy státního zastupitelství byl připravován několik let a byl široce analyzován a detailně prodiskutován, a to na poli odborném i politickém,“ stojí ve stanovisku.

Návrh poslankyně prý vede k možnosti politického ovlivňování činnosti státního zastupitelství. Pokud by byl přijat, znamenal by popření autonomie soustavy státního zastupitelství a zavedení nedemokratických prvků neslučitelných se základními principy soustavy orgánů veřejné moci v České republice, míní vláda. Předloha prý také obsahuje nedostatky, kvůli nimž se nedá bez další celkové revize projednat.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostane návrh zákona k projednání Sněmovna. Bude se jím zabývat na některé z dalších schůzí.

-čtk-