Soud přikázal ministru Pelikánovi rozhodnout o Dohnalově rozkladu

Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal Foto: archiv

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) musí do 30 dnů rozhodnout o rozkladu, který před více než rokem podal proti svému odvolání z funkce bývalý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Ve středu to stanovil pražský městský soud, který vyhověl Dohnalově žalobě na ochranu proti nečinnosti správního orgánu. Dohnal své odvolání označuje za nezákonné a chce je zvrátit.

„Rozhodnutí soudu potvrzuje to, na co jsem poukazoval celý rok – že jsou proti mně konány obstrukční kroky,“ řekl novinářům Dohnal. „Téměř 24 let poctivě sloužím tomuto státu, nikdy jsem nebyl kázeňsky trestán… Vinou profesorky Heleny Válkové, bývalé ministryně spravedlnosti, jsem prožil více než rok v nejistotě,“ prohlásil předtím v jednací síni.

Pelikán v reakci uvedl, že soudní rozhodnutí vítá jako krok, který přispěje k odstranění právní nejistoty. Věc se prý pokusí uzavřít ještě před uplynutím nařízené lhůty. Už při nedávných sněmovních interpelacích slíbil, že Dohnalovu záležitost nehodlá blokovat.

Exministryně Válková (ANO) Dohnala odvolala počátkem dubna 2014 pro ztrátu důvěry a kvůli údajným problémům v hospodaření. Řízení o rozkladu pak v červenci přerušila do doby, než Generální inspekce bezpečnostních sborů prošetří podezření o údajné předražené zakázce z Dohnalovy éry.

„Důvod k přerušení řízení v tomto okamžiku zcela jasně dán není,“ řekla dnes předsedkyně soudního senátu Eva Pechová. Zástupci ministerstva spravedlnosti vyhověla pouze v tom, že desetidenní lhůtu k vydání rozhodnutí, kterou v žalobě požadoval Dohnal, prodloužila na 30 dní. Úřad navíc musí Dohnalovi uhradit 18.000 korun jako náklady soudního řízení.

Dohnal pokládá své odvolání za bezdůvodné, následný postup exministryně za účelový. Uvedl, že proti odvolání z funkce podnikne všechny dostupné právní kroky. Pokud by uspěl, Vězeňská služba by měla dva šéfy, podobně jako před časem policejní sbor. Válková totiž na Dohnalovo místo jmenovala Pavla Ondráška.

Trestní oznámení ohledně údajně předražené zakázky na kuchyňské technologie podalo počátkem loňského července nové vedení Vězeňské služby. Generální inspekce věc stále prošetřuje, Dohnal ale odmítl, že by s ním jakkoliv souvisela. I samotná inspekce sdělila ministerstvu, že její šetření se týká pracovníků odboru logistiky generálního ředitelství Vězeňské služby, nikoliv Dohnala.

„Je pravda, že v trestním oznámení nebyla výslovně uvedena osoba pana Dohnala, nicméně on byl odpovědným funkcionářem, takže pravděpodobnost, že to zahrne i jeho, byla velmi vysoká. Trvám na tom, že podezření na trestnou činnost je legitimním důvodem pro přerušení řízení o rozkladu,“ řekla dnes Válková. „Vítám nicméně, že soud ve věci rozhodl. Chtěla jsem ji dokončit sama a mrzí mě, že to zbylo na mého nástupce,“ podotkla. Podle ní teď bude záležet na tom, jestli má Pelikán na Dohnalovo odvolání stejný právní názor jako ona.

„Rozklad je jediný možný postup, jakým může žalobce (Dohnal) dosáhnout svých práv. Lhůta k rozhodnutí o rozkladu už dávno uplynula,“ upozornil Dohnalův právník Vladislav Jirka.

Rozhodnutí soudu je pravomocné, lze se proti němu bránit pouze takzvanou kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. Ministr Pelikán však dnes řekl, že ji podávat nebude.

-čtk-