Prezident jmenuje Rafaje šéfem antimonopolního úřadu

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Foto: Mediafax

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenuje Petra Rafaje do funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rafaj vede úřad již v současnosti a po jmenování bude v čele další šestileté období do července 2021. Pokračování dosavadního šéfa ve funkci nedávno navrhla vláda, ale jednoznačná shoda na Rafajovi nebyla.

Rafaj u vlády prošel většinou jediného hlasu. Prosadila ho hlavně ČSSD, která Rafaje nominovala i před šesti lety. Nezvedl pro něj ale ruku ani jeden ministr za ANO a zdržela se dvojice ministrů KDU-ČSL.

Podle Lidových novin nebyl s nynějším ředitelem spokojen ani Zeman. V čele ÚOHS by podle deníku raději viděl Františka Lukla, někdejšího ministra pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka. Zeman ale minulý týden prohlásil, že rozhodnutí vlády respektuje a Rafaje jmenuje.

Rafaj chce úřad zmodernizovat a zkrátit dobu trvání správních řízení v oblasti ochrany hospodářské soutěže i veřejných zakázek. Za délku řízení byl úřad v minulosti kritizován, stejně jako za výši pokut v hospodářské soutěži. „Pokuty budeme u těch nejzávažnějších deliktů zvyšovat,“ řekl již dříve Rafaj.

ÚOHS dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Monitoruje poskytování veřejné podpory a dohlíží na zneužití významné tržní síly. Úřad má 239 zaměstnanců, před šesti lety jich byla polovina. ÚOHS posílil zejména počet zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek.

-čtk-