V loňském a letošním roce vstoupilo do Evropské unie na statisíce uprchlíků Ilustrační foto

Soud zváží zákonnost loňské razie v muslimských centrech

Loňským zásahem policistů v pražských muslimských centrech se bude zabývat soud. Ústředí muslimských obcí se domáhá vydání rozsudku, který by konstatoval, že ta část zásahu, jež narušila pravidelnou modlitbu muslimských věřících, byla nezákonná. Žalobu na ochranu před nezákonným zásahem správního orgánu veřejně projedná pražský městský soud 22. září, zjistila ČTK z rozpisů jednání na webu.

Ústředí muslimských obcí podalo žalobu na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, na krajské policejní ředitelství hlavního města a na ředitelství cizinecké policie. V žalobním návrhu požaduje ústředí po policejních útvarech i náhradu nákladů, které mu v soudním řízení vzniknou. Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě loni 25. dubna. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci policistů. Nelíbilo se jim například, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. V modlitebně prý navíc chodili v botách, což se podle muslimských zvyklostí nesmí.

Policisté zásah provedli na základě příkazu k domovní prohlídce, který vydal Obvodní soud pro Prahu 1. Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) však tehdy zároveň uvedl, že chápe rozhořčení muslimské komunity, a požádal policisty, aby příště při podobných zásazích zohlednili všechny aspekty a rizika. Policejní prověrka konstatovala, že policisté zasahovali před začátkem páteční modlitby, a nemohli ji tedy narušit. Vyzvali prý také diplomaty, ženy, děti a zdravotně postižené, aby hned z místa odešli. Policie prý navíc měla informace o tom, že lidé na místě mohou mít u sebe zbraně. To se pak sice potvrdilo, držení zbraní však bylo legální. Po zásahu policisté obvinili bývalého předsedu pražské muslimské obce Vladimíra Sáňku ze zločinu založení podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Údajně šířil radikální islámskou knihu. Žalobci však následně tuto kauzu vrátili policii k došetření.

(čtk)