Sobota, 4. prosince, 2021

NSZ zamítlo stížnosti všech čtyř obviněných v olomoucké kauze

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo stížnosti všech čtyř obviněných v údajné olomoucké korupční kauze. Podle NSZ je zahájení trestního stíhání zákonné a odůvodněné, řekl dnes mluvčí NSZ Petr Malý.

Podle žalobců z olomouckého vrchního státního zastupitelství jde o jedno z klíčových rozhodnutí. V kauze je obviněn olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), dva vysoce postavení olomoučtí policisté a podnikatel Ivan Kyselý. O jejich vině tak rozhodne až soud. Rozbořil trvá na tom, že žádný trestný čin nespáchal a chce podat stížnost k Ústavnímu soudu.

„Státní zástupce NSZ všechny podané stížnosti přezkoumal a shledal je nedůvodnými. Podle závěru státního zástupce NSZ je zahájení trestního stíhání zákonné a plně odůvodněné. Policejní orgán při zahájení trestního stíhání splnil zákonné podmínky odpovídající této fázi trestního řízení,“ uvedl mluvčí NSZ Petr Malý.

Vlivný podnikatel Kyselý byl obviněn z účasti na zneužití pravomoci úřední osoby, šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Olomoucký hejtman Rozbořil čelí obvinění z podplácení. Podle žalobců z vrchního státního zastupitelství jde o jedno z klíčových rozhodnutí v přípravném řízení. „Toto rozhodnutí je pro nás důležité, dává nám za pravdu, že jde o závažné podezření ze spáchání trestného činu a že trestní stíhání probíhalo v souladu se zákonem“, řekl  státní zástupce Petr Šereda.

Rozhodnutí NSZ již obdržel také obhájce hejtmana Rozbořila Petr Konečný. Rozbořil odmítl rezignovat i přes nátlak stranických špiček na svou pozici, přišel však o post lídra na kandidátní listině pro krajské volby. Se svým obhájcem se nyní chystá podniknout další kroky. „Nepředpokládali jsme, že by se NSZ nepostavilo za vrchní státní zastupitelství. Není to tak pro nás překvapení. Je pozitivní, že se konečně rozhodlo a otevřelo nám to tak cestu k Ústavnímu soudu, na který se nyní hodláme obrátit,“ řekl Konečný.

Rozbořil ČTK řekl, že rozhodnutí NSZ není překvapivé a očekával ho. „Vlastně v rámci jedné organizace posuzuje vyšší článek ten nižší, takže se nedalo očekávat, že vyšší článek shodí ten nižší článek,“ řekl Rozbořil, který trvá na své nevinně a je rozhodnutý stížnost k Ústavnímu soudu podat. Podle hejtmana rozhodování o stížnosti, která byla podána v polovině října, trvalo zbytečně dlouho. „Rozhodnutí mohli učinit už daleko dříve a proces mohl běžet,“ podotkl.

Obhájce šéfa odboru olomoucké hospodářské kriminality Radka Petrůje rozhodnutí NSZ ještě neobdržel. V úvahu podle něj teoreticky připadá ústavní stížnost. „Nejprve si budeme muset rozhodnutí přečíst a poté zvážíme, co dál,“ řekl dnes obhájce Petrůje Tomáš Vymazal.

Všichni čtyři obvinění muži jsou nyní již stíháni na svobodě, Kyselý byl z vazby propuštěn ve středu, policisté dnes. U hejtmana jako jediného vazba navržena nebyla. Kauza s názvem Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky a údajného ovlivňování trestních kauz. Vyšetřování v kauze i nadále pokračuje, podle žalobce Petra Šeredy ukončení vyšetřování nelze očekávat v řádu týdnů.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY