Úterý, 27. července, 2021

ČSSD podezírá z podjatosti soud, který rozhoduje o její exekuci

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Sociální demokracie podala námitku podjatosti na Obvodní soud pro Prahu 1, který má rozhodnout o exekuci strany navržené bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem. Důvodem jsou prý vyjádření mluvčí soudu pro média, uvedl Český rozhlas. O námitce rozhodne vyšší soud. Altnerovi má ČSSD podle pravomocného rozsudku zaplatit 338 milionů korun za služby v případu Lidového domu.

Mluvčí soudu Alena Novotná nařčení z nestrannosti popírá. „Velmi pečlivě se snažím informovat zcela neutrálně a tak, jak se má soud chovat – s respektem k právům obou účastníků,“ řekla. Právníci ČSSD se k důvodům podání námitky nechtěli konkrétněji vyjadřovat.

Altner před měsícem vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů. Strana se proti rozhodnutí brání dovoláním k Nejvyššímu soudu.

ČSSD zatím Altnerovi nechce peníze na jeho švýcarský účet poslat kvůli obavám, že by v je v případě úspěchu v řízení o dovolání již nedostala zpět. Uspokojuje proto Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásí. Poslala jim už téměř devět milionů korun.

O pohledávku projevila zájem skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která dnes Altnerovi nabídla 55 milionů korun. Altnerův syn Patrik ale takový postup považuje za podivný, Krúpa se podle něj chce zviditelnit.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY