Policejní prezident Tomáš Tuhý Foto: archiv Foto: archiv

Tuhý chce kvůli reorganizaci svolat bezpečnostní radu státu

Vedení policie chce, aby situaci kolem reorganizace celostátních policejních útvarů projednala Bezpečnostní rada státu. Prostřednictvím ministra vnitra o to požádá premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Novinářům to dnes řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Dodal, že v tuto chvíli nemá jiný ústavněprávní nástroj, jak se bránit „zjevné zvůli“. Postup olomouckých státních zástupců, kteří reorganizaci začali prověřovat, označil za „podivný“.

„Vedení Policie České republiky se důrazně ohrazuje proti pokusům o kriminalizaci reorganizace útvarů s celostátní působností. Odmítáme jakékoliv propojování našich manažerských rozhodnutí s vyšetřováním starých i současných kauz,“ řekl Tuhý.

„Situaci považujeme za natolik vážnou, že se obracíme cestou ministra vnitra na předsedu vlády se žádostí o projednání této podivné sekvence událostí Bezpečnostní radou státu,“ prohlásil.

Ivo Ištvan: Vyvstala potřeba, aby zástupci policejního prezidia podali vysvětlení

Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, vedenou jedním ředitelem. Kvůli chystaným změnám dnes rezignoval šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Jsou také předmětem roztržky uvnitř vládní koalice, kritizuje je hnutí ANO.


Prohlášení vedení Policejního prezidia ČR

Vedení policie se důrazně ohrazuje proti pokusům o kriminalizaci reorganizace útvarů s celostátní působností.

„Odmítáme jakékoliv propojování našich manažerských rozhodnutí s vyšetřováním starých i současných kauz.

Postup státních zástupců z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci vnímáme jako podivný. Z médií se dnes dozvídáme o tom, že bychom měli být předmětem vyšetřování. Tento krok přímo navazuje na předchozí kritiku reorganizace ze stran státních zástupců a je doprovázen účelovými vyjádřeními nejen jich, ale také některých policistů, kteří se proti reorganizaci rovněž vymezili. Je absurdní, že má jít o jakousi kauzu starou několik let.

Tuto situaci nemůžeme vnímat jinak, než jako snahu jednoho orgánu výkonné moci účelově ovlivnit nezávislé rozhodování jiného orgánu státní moci. V tomto případ největšího bezpečnostního sboru v České republice. Situaci považujeme za natolik vážnou, že se obracíme cestou ministra vnitra na předsedu vlády se žádostí o projednání této podivné sekvence událostí na Bezpečnostní radě státu. V této chvíli nemáme jiný ústavněprávní nástroj, jak se této zjevné zvůli bránit.

Trváme na tom, že celá reorganizace byla připravena profesionálně, nezávisle a v souladu se zákonem o Policii České republiky. Vylučujeme, že jejím účelem bylo kohokoliv odstranit z funkce. Všichni současní manažeři byli opakovaně informováni, že mají svoje místo jisté. A byli rovněž vyzváni k aktivní součinnosti. To, že někdo se změnami nesouhlasí a odmítá být dále policistou, je jeho osobní rozhodnutí.

Celé vedení policie podporovalo a i nadále podporuje navrženou reorganizaci,“ uvedl dnes na tiskové konferenci generálmajor Tomáš Tuhý.

plk. Jana Macalíková

tisková mluvčí Policejního prezidia ČR

(čtk)