Babiš navštíví tábor v Letech v úterý s Hermanem a Pelikánem

Insolvenční zákon nikde nezakazuje, aby se insolvenční správce nechal zastoupit jinou osobou než svým zaměstnancem, jak tvrdí ministerstvo vedené Robertem Pelikánem (ANO11) . Foto: archiv

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý navštíví bývalý romský koncentrační tábor v Letech na Písecku, připojí se k němu i ministři spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a Daniel Herman (KDU-ČSL). Informaci Aktuálně.cz potvrdila ČTK mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) chce Babišův výrok o táboře dnes projednat ve vládě.

Vicepremiér Babiš minulý týden ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. „Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ řekl údajně. Babiš se za slova omluvil a kromě návštěvy místa přislíbil sehnat peníze na postavení památníku.

Kvůli výroku Babiš čelí výzvám k rezignaci, kritizoval ho i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pokud se podle něj šéf státní pokladny ve Sněmovně od výroku distancuje, není ale podle předsedy vlády nutné věc zařazovat na jednání Poslanecké sněmovny, jak si přeje opozice.

Dienstbier dnes před jednáním vlády novinářům řekl, že by se výrokem měl zabývat i kabinet. Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) stačí Babišova omluva. Vicepremiérovi ale poradila, aby přemýšlel předtím, než něco řekne.

Herman při příchodu na Úřad vlády řekl, že se s Babišem na téma historie baví pravidelně a nikdy nezaznamenal, že by šéf hnutí ANO někdy zpochybňoval romský či židovský holokaust. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) není vláda vhodným orgánem na debatu o Babišových slovech. „Nevím, co na tom vláda vyřeší,“ uvedl. O výroku by si podle něj měl udělat obrázek každý sám. Pokud není politik populista, taková slova by vypouštět neměl, dodal Jurečka.

Varnsdorf, kde Babiš ve čtvrtek ve vyloučené lokalitě o táboře v Letech mluvil, je podle vedení města naštvaný a rozdělený. Radnice léta volá po zamezení čerpání dávek lidem, kteří nechtějí pracovat, a znemožnění parazitování na sociálním systému podnikavcům, politici ale zatím neudělali nic, co by situaci zlepšilo, uvedli v tiskové zprávě starosta Stanislav Horáček a místostarosta Josef Hambálek (oba bezpartijní za ANO).

Babišova věta o táboře v Letech podle Horáčka a Hambálka nebyla určena novinářům. „Pan ministr spíše jen krotil opravdu vyhrocenou debatu s občany. Je to celé vytrženo z kontextu. Jde o zkreslování výpovědí politiků, kteří se nebojí přijít debatovat s občany a pojmenovávat věci pravými jmény,“ uvedli.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil za druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo.

(čtk)