Pochybení, neomalený postup. Rychetský zkritizoval Hrad

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Foto: archiv

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se zúčastní oslav 28. října a předávání vyznamenání na Pražském hradě. Jde o výraz úcty k svátku, uvedl v prohlášení, ve kterém ale zároveň kritizuje postup Hradu v kauze kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho. Podle Rychetského by měl být Brady 28. října oceněn vysokým státním vyznamenáním, „i kdyby bylo třeba přidat na pódium Vladislavského sálu jednu židli navíc“.Na Hrad dorazí i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Rychetský se vymezil i vůči prohlášení nejvyšších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou dalajlamy.

„Význam tohoto svátku nemůže být snižován nebo dokonce degradován pochybením, případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje,“ uvedl Rychetský v dokumentu zveřejněném na webu soudu.

„Nemůže být zpochybňován ani podle mého soudu nešťastným a nevhodným prohlášením vrcholných ústavních činitelů naší země v souvislosti s návštěvou nositele Nobelovy ceny míru čtrnáctého Dalajlámy v naší zemi. Důsledkem může být toliko snížení autority dotčených činitelů,“ pokračuje prohlášení.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že jeho příbuzného Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s dalajlamou setkal, Brady se na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad však tuto spojitost odmítá.

Kvůli aféře kolem vyznamenání pro Bradyho nepůjdou na Hrad mimo jiné zákonodárci KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Ceremoniálu se nezúčastní většina rektorů vysokých škol.

Rychetský odmítnutí účasti na oficiálních oslavách státního svátku považuje za projev neúcty k jeho významu a nepochopení skutečnosti, že výběr účastníků není výsledkem libovolného výběru pozvaných ze strany hostitelů, ale přirozeným zobrazením reprezentace ústavních orgánů, samospráv, akademické obce i ostatních občanských a konfesních skupin. Pro ty je účast nejen věcí cti, ale i odpovědnosti, uzavřel Rychetský své prohlášení.

Pozvánky na Hrad dostali také ostatní ústavní soudci, zúčastní se jen část, někteří mají jiné povinnosti.

Na Pražský Hrad určitě dorazí předseda NS Pavel Šámal. „Pozvání do Vladislavského sálu Pražského hradu u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu je pro mne příležitostí, abych si i já s patřičnou úctou a hrdostí připomněl zásluhy všech, kdo se v roce 1918 zasloužili o vznik naší první republiky. Ani na chvíli jsem se proto nezaobíral otázkou, že bych snad měl svoji účast z jakýchkoli důvodů odřeknout,“ uvedl Šámal. Podle něj jde o nejvýznamnější státní svátek naší země, při jehož oslavě bychom měli všichni společně zapomenout na vlastní zájmy, politické půtky či jiné rozepře a zamyslet se nad hrdinstvím a odkazem našich předků.

(čtk, epa)