Exprimátor Přerova Jiří Lajtoch definitivně zproštěn obžaloby, která ho stála kariéru

Kauza stavebních zakázek stála Jiřího Lajtocha politickou kariéru Reprofoto ČT

Olomoucký krajský soud dnes definitivně zprostil obžaloby bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů. Případ se týkal stavebních zakázek ve městě a soudy se jím zabývaly dva roky, v kauze padly dohromady čtyři rozsudky. Soud je dnes zprostil obžaloby s tím, že se skutek stal, ale že nejde o trestný čin. V potaz vzal i novelu zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce, kvůli kterým byli muži souzeni.

Bývalý primátor Lajtoch se dnešního soudu neúčastnil, rozsudek však přijal s povděkem. „Od mého prvního výslechu už uplynulo 5,5 roku. Samozřejmě jsem velice rád, že to tak dopadlo, i má rodina si oddechla. To břemeno, které nad námi viselo, se konečně uzavřelo a můžeme normálně žít,“ řekl dnes ČTK Lajtoch. Muž, kterého kauza stála politickou kariéru, nyní pracuje u brněnské firmy a na konci roku odchází do důchodu.

Případ se týkal rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma Přerovská stavební, která zakázku vyhrála. V obvinění se řešily i osobní vazby politiků na stavební firmu. Lajtoch, jeho tehdejší náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a úředníci Pavel Gala a Jiří Raba byli původně obžalováni z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Okresní soud muže nejprve dvakrát potrestal podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, krajský soud však pokaždé rozsudek v neveřejném jednání zrušil a vrátil zpět k novému projednání. Důvodem rozdílných názorů soudů byla i loňská novela zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce z 20 na 30 procent ceny původní veřejné zakázky. V přerovské kauze byly náklady překročeny zhruba o 22 a 24 procent. Okresní soud ji vzal v potaz až při posledním rozhodnutí na konci května letošního roku, kdy všechny muže zprostil obžaloby.

Také o tomto rozhodnutí Česká justice informovala.

Podle soudce Michala Jelínka skutek popsaný v obžalobě nebyl trestným činem a žalobci se nepodařilo prokázat vinu všech obžalovaných. Krajský soud však naopak nevyhověl odvolání obžalovaných, aby byli zproštěni z příznivějšího důvodu a to, že se skutek vůbec nestal. Podle odvolacího soudu bylo zřejmé, že ve veřejné zakázce nebylo vše v pořádku, uvedl soudce Jelínek.

Případ měl zásadní dopad na politickou kariéru hlavních aktérů. Lajtoch se kvůli němu vzdal kandidatury do senátních voleb a nekandidoval už ani v komunálních volbách, v politice už nefigurují ani ostatní aktéři sporu.

(čtk, ire)