NS znovu přezkoumá rozsudek nad konkurzním správcem Petrášem

Nejvyšší soud v Brně Foto: archiv

Nejvyšší soud (NS) znovu přezkoumá rozsudek nad bývalým konkurzním správcem Pavlem Petrášem, jenž si má odpykat 5,5 roku ve vězení. Podle pravomocného rozsudku zpronevěřil peníze z konkurzní podstaty. Justice mu uložila také pětiletý zákaz činnosti. Petrášovo dovolání soud obdržel v polovině listopadu, vyplývá z justiční databáze.

Petráš původně dostal šestiletý trest vězení a stejně dlouhý zákaz činnosti, jeho kauzu však už jednou vrátil k novému projednání NS. Nařídil tehdy Vrchnímu soudu v Praze, aby věnoval větší pozornost některým konkrétním důkazům.

Poté se Petráš dočkal o něco mírnějšího trestu. Rozhodnutí NS o druhém dovolání lze očekávat přibližně za 40 dní, což je průměrná doba, za kterou soudci vyřizují podněty v trestních kauzách.

Petráš jako konkurzní správce pardubické firmy Direktum převedl podle obžaloby v roce 2004 z konkurzní podstaty protiprávně na účet své tehdejší manželky 30 milionů korun, z nichž deset milionů podle žalobců použil pro vlastní potřebu.

Zbylých 20 milionů půjčil slovenské firmě FKH Elektronic, a to bez vědomí soudu a věřitelů. Firma peníze použila na svůj provoz, později ale skončila v konkurzu a peníze Petrášovi nevrátila.

Muž se v minulosti hájil tím, že slovenské společnosti půjčil celou částku, tedy 30 milionů korun. Trval na tom, že se nedopustil žádného protiprávního jednání. Učinil prý pouze chybné manažerské rozhodnutí – chtěl prý peníze zhodnotit lépe, než jaká byla tehdejší nabídka bank.

(čtk)