Navrátil končí v čele NBÚ, výměna za Langa je součástí dohody se Zemanem

Langa do funkce šéfa BIS jmenovala vláda před 13 lety Reprofoto: ČT

Ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) se má stát dřívější šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang. Nahradí Dušana Navrátila, který se po deseti letech v čele NBÚ má stát zmocněncem vlády pro kybernetickou bezpečnost. Na starosti by měl mít přípravu a vznik Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Personální změna je v materiálu, který vládě společně předkládají premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Navrátilem. Podle důvěryhodných zdrojů České justice z okolí prezidenta Miloše Zemana je odvolání Navrátila z čela NBÚ součástí dohody s premiérem, kterou Zeman podmínil souhlas s odvoláním exministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z vlády.

Důvodem má být hluboká nespokojenost Zemana a jeho nejbližších spolupracovníků s prací NBÚ. Ten například odmítl pod vedením Navrátila udělit bezpečnostní prověrku kancléři Vratislavu Mynářovi a naopak ji odebral někdejšímu náčelníkovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislavu Pilcovi.

Navrhované změny by vláda mohla projednat ještě do konce letošního roku, nabýt účinnosti by měly od konce ledna 2017. Změny v čele NBÚ budou v souladu se zákonem projednány také v příslušném výboru Poslanecké sněmovny.

Ředitel NBÚ Dušan Navrátil: Zákon je lokální, ale kyberkriminalita funguje globálně

 

Navrátil má podle Sobotky dobré předpoklady pro funkci zmocněnce pro oblast kybernetické bezpečnosti – svou kvalifikaci a odbornost prokázal při řízení NBÚ, kde se osobně zasadil o rozvoj v boji s kyberkriminalitou. „Státní část kybernetické bezpečnosti považuji za své dítě, které letos vstoupilo do základní školy. Toto dítě bych chtěl dovést minimálně do dospělosti, nejlépe do plně produkčního věku. To je důvod, proč jsem přijal novou výzvu, která se mi naskytla,“ uvedl dnes v tiskové zprávě Navrátil.

Kybernetické centrum, které má Česko chránit před hackerskými útoky a dalšími bezpečnostními incidenty, získá novou budovu v části původních vojenských kasáren v Brně – Černých Polích. V budoucnu by v centru mělo pracovat 400 lidí. Plánovaný úřad vznikne vyčleněním z NBÚ, který už nyní dohlíží na počítačovou bezpečnost v Česku. Z dosavadních agend NBÚ bude nový úřad řešit kybernetickou bezpečnost, část problematiky ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů, kryptografickou ochranu či neveřejné služby v rámci družicového systému Galileo, sdělil mluvčí NBÚ Radek Holý

Vytvoření samostatné instituce pro kybernetickou bezpečnost vychází podle návrhu i z pozitivních zkušeností ze zahraničí. „Ve Spolkové republice Německo zajišťuje tuto činnost samostatný federální úřad BSI, ve Francii a v Lucembursku ANSSI, v Chorvatsku ZSIS. Obdobně mimo struktury národních bezpečnostních úřadů stojí bezpečnost informací i v Nizozemsku, Belgii, Finsku, Švédsku nebo Maďarsku,“ dodal Holý.

Lang, který nahradit Navrátila v čele NBÚ, vedl BIS 13 let. Z funkce odešel letos na vlastní žádost. Sobotka tehdy uvedl, že s Langem diskutuje o jeho budoucím působení, protože chtěl, aby působil i nadále ve službách státu. Novým ředitelem BIS je od půlky srpna dlouholetý pracovník kontrarozvědky Michal Koudelka.

(čtk, epa)