Myšlenka na vraždu? Šéf žalobců nesouhlasí se zproštěním a podal dovolání

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Roprofoto: ČT

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí se zproštěním muže z Benešovska, který uvažoval o vraždě bývalé partnerky. Podle loňského verdiktu Vrchního soudu v Praze muž nedospěl tak daleko, aby se dalo případ kvalifikovat jako příprava vraždy. Zeman má opačný názor, podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nejvyšší státní zástupce připustil, že muž postupoval rozvláčně, myšlenku však naznačil několika lidem. Jeden z nich, soukromý detektiv, se obrátil na policii, která pak přes něj dodala mužovi SIM kartu s kontaktem na údajného nájemného vraha. Na jeho číslo muž poslal prázdnou textovou zprávu.

„Ačkoliv šlo ‚pouze‘ o prověření funkčnosti kontaktu na potenciálního ‚nájemného vraha‘, šlo o krok konkrétní,“ stojí v dovolání, které zatím leží u soudu prvního stupně a čeká na odeslání k Nejvyššímu soudu.

Krajský soud v Praze původně vyměřil za přípravu vraždy osm let vězení. Vrchní soud jej ale zprostil obžaloby s vysvětlením, že jde o hraniční případ. Muž si s myšlenkou ženu usmrtit sice zahrával, ovšem podle loňského vyjádření soudkyně vrchního soudu Pavly Augustinové „pouze za myšlenku jako takovou nelze někoho uznat vinným z trestného činu“.

Muž chtěl podle obžaloby vraždou vyřešit spory o svěření syna do péče. Podle svědků si nejprve najal soukromého detektiva, aby jeho bývalou družku sledoval. Chtěl dokázat, že se žena o dítě nedokáže postarat.

Obžaloba tvrdila, že muž začal uvažovat o likvidaci expřítelkyně, když se pro něj spor o svěření syna začal špatně vyvíjet. V několika hovorech mluvil o „konečném řešení“, zmiňoval i to, že „snad nechá ženu úplně odstranit“. Nikdy ale doslova neřekl, že ji nechá zabít.

Detektiv se z obavy o ženin život obrátil na policisty. Muž vinu od počátku popíral. Podle obhajoby krajský soud hodnotil důkazy selektivně a účelově, muž se prý kromě několika neakceptovatelných výroků nedopustil ničeho špatného.

(čtk)