Soudkyně nařídila hlavní líčení v kauze letounů CASA na květen

Bývalá poslankyně a ministryně obrany za TOP 09 Vlasta Parkanová Foto: archiv

Obvodní soudkyně Markéta Binderová uposlechla pokyn pražského městského soudu a nařídila hlavní líčení v kauze nákupu letounů CASA. Případ, v němž čelí obvinění bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a někdejší šéf sekce vyzbrojování Jiří Staněk, začne veřejně projednávat 16. května. Vyplývá to z databáze Infosoud. Soudkyně původně chtěla obžalobu vrátit k došetření mimo jiné proto, že vyšetřovatelům se podle ní nepodařilo objasnit motivaci Parkanové k trestné činnosti.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Státní zástupce Jan Kořán podal na Parkanovou se Staňkem obžalobu na sklonku roku 2015. Vytýká jim zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli tomu, že nenechali zpracovat nezávislý posudek. Obviněným hrozí až desetileté vězení, podle kriminalistů způsobili státu škodu 818,8 milionu korun.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Binderová, které byl trestní spis na základě rozvrhu práce přidělen, se z případu nejprve snažila vyloučit pro svou údajnou podjatost. Poté loni v září rozhodla v neveřejném zasedání o vrácení celého případu k došetření s tím, že dosavadní výsledky vyšetřování je nutné doplnit. Tvrzení obžaloby, že se Parkanová chtěla nákupem letounů zalíbit premiérovi Topolánkovi, označila za „ryzí domněnky“. Nesouhlasila ani se způsobem stanovení škody.

Státní zástupce si však na rozhodnutí soudkyně úspěšně stěžoval u soudu vyššího stupně. Pražský městský soud odmítl všechny požadavky na došetření a soudkyni nařídil, aby svůj postup směřovala „bez dalších nedůvodných průtahů a procesních peripetií“ ke konečnému rozhodnutí.

Nákup letadel byl od počátku mnohými odborníky a médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

(čtk)