Kozák, Hrdinová, Králová a další. Kdo ze soudců letos čelil kárné žalobě?

Soudce Miroslav Veselý při jednání NSS Foto: Ivan Holas

Nejen soudkyně Helena Králová se brzy postaví před kárný senát Nejvyššího správního soudu. Kárných žalob letos bylo poměrně velké množství. Podívejte se na stručný přehled.

22. března – NSS obdržel kárnou žalobu na soudce brněnského krajského soudu Jana Kozáka, který je spojován s konkurzní mafií. O týden později ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zbavil soudce funkce, ale NSS na konci dubna zastavil kárné řízení a zrušil i rozhodnutí ministra o dočasném zproštění výkonu funkce. Pelikán Kozáka opět dočasně zprostil funkce v červenci poté, co ho začala v červnu trestně stíhat policie. Ta zahájila trestní stíhání poté, co obdržela souhlas s tímto krokem od prezidenta Miloše Zemana.

5. května – Bylo oznámeno, že NSS obdržel kárnou žalobu veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové na předsedkyni Krajského soudu v Ostravě Ivu Hrdinovou a místopředsedu soudu Rostislava Krhuta. Důvodem je podle Šabatové nejasné přidělování incidenčních sporů, odejmutí případů zákonnému soudci či způsobení průtahů při vyřizování jednotlivých věcí.

24. května – NSS zprostil kárné žaloby českobudějovického soudce Miroslava Veselého. Ministr Pelikán ho v žalobě vinil, že Veselý pěstoval velmi úzké vztahy s insolvenčním správcem Ivo Halou.

Pelikán podal na soudce KS v Brně Jana Kozáka kárnou žalobu Reprofoto: ČT

3. srpna – Ústavní soud potvrdil rozhodnutí kárného senátu, podle kterého předseda Krajského soudu v Českých Budějovicích Milan Tripes chyboval při přidělení 1521 insolvenčních spisů. Kárný senát NSS v únoru pouze konstatoval provinění, žádný postih ale neuložil.

6. září – Kárný senát NSS snížil teplickému soudci Miroslavu Čapkovi plat o 15 procent na čtyři měsíce. Čapek rozhodl o vazbě, pro kterou nebyly zákonné důvody, muž podezřelý ze dvou trestných činů v ní pak strávil necelé dva týdny. Kvůli stejnému případu už kárný senát dříve na měsíc snížil plat o deset procent teplické žalobkyni Zuzaně Leitmannové.

21. září – Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal kárnou žalobu na soudkyni Helenu Královou, navrhuje její odvolání z funkce. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 je známá z mediálně sledovaných kauz údajného zneužití Vojenského zpravodajství současné manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a případem bývalých manažerů Čepra. Podle Pelikána se Králová při svých rozhodnutích opakovaně neřídila závaznými pokyny nadřízeného soudu, aniž to patřičně zdůvodnila a vyargumentovala.

(epa, čtk)