Čtvrtek, 9. prosince, 2021

Ministerstvo financí navrhuje nový trestný čin úmyslné nepravdivé předložení čestného prohlášení

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Novou skutkovou podstatu navrhuje do trestního zákona zařadit ministerstvo financí. Úmyslné předložení čestného prohlášení pro správu daní by napříště mělo být trestným činem. Ministerstvo financí nenavrhuje, kolik let vězení by předkladateli nepravdivého prohlášení hrozilo, neuvádí ani zda by mu například měly být zabaveny prostředky na účtu.

Návrh předkládá ministerstvo financí v rámci připomínkového řízení novely trestního zákona: „Navrhujeme definovat novou skutkovou podstatu, která by postihovala úmyslné předložení nepravdivého čestného prohlášení předkládaného pro účely správy daní,“ uvádějí finance.

Nejde o čestné prohlášení o příjmech manželky

Jak dále vyplývá z návrhu, nejde o trestný čin nepravdivé čestné prohlášení o nulových příjmech manželky nebo čestné prohlášení o slevě na dítě či o společné domácnosti.

V tomto případě čestné prohlášení souvisí s tzv. automatickou mezinárodní výměnou informací, kdy finanční instituce jsou povinny vyplňovat formuláře o majitelích účtů a o účtech daňových nerezidentů a předávat je finanční správě a ta si je vyměňuje se správami cizích států.

Příslušný zákon vznikl ještě za vlády Petra Nečase a ministra financí Miroslava Kalouska implementací předpisů Evropské unie, kdy se česká finanční správa stala kontaktním místem nahlášeným Evropské komisi jako pečovatel a monitor účtů osob a entit. Podle zákona je účelem zaznamenání, šetření, prověření a oznámení každého účtu osoby nebo firmy je údajné omezení daňových úniků: „Čestné prohlášení klient předkládá pro účely oznamování podle zák. č. 164/2013 Sb. a pro účely následné mezinárodní výměny informací o finančních účtech daňových nerezidentů mezi daňovými správami s cílem omezení daňových úniků, tj. obecně pro účely správy daní,“ vysvětluje, o jaké čestné prohlášení jde ministerstvo financí.…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit