Soud zprostil Nečesaného obžaloby z pokusu o vraždu,chybí důkazy

Lukáš Nečesaný s manželkou Reprofoto Tv Nova

Krajský soud v Hradci Králové dnes pro nedostatek důkazů zprostil Lukáše Nečesaného, který byl obžalován z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že to byl Nečesaný, kdo v únoru 2013 kadeřnici napadl. Soud se zabýval kauzou už počtvrté. Třikrát Nečesaného uznal vinným. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se na místě odvolala.

Dnešní rozhodnutí provázely výkřiky radosti Nečesaného přátel, kteří byli v soudní síni. Soudce musel na chvíli přerušit vynášení rozsudku.

Předseda senátu Miroslav Mjartan řekl, že se nepodařilo přesvědčivě dokázat, že to byl obžalovaný, kdo útočil. „Vina obžalovanému musí být prokázána bez jakékoli pochybnosti, a to se nestalo… Nebylo prokázáno, že to byl Lukáš Nečesaný, kdo se útoku dopustil. Nebyl proveden důkaz, který by obžalovaného jasně usvědčoval,“ uvedl Mjartan.

Za zásadní důkazy označil výpověď poškozené a pachové stopy na místě činu. „Na jejich vyhodnocení v podstatě záleží posouzení celé věci. Je velmi těžké odsoudit obžalovaného, pokud není jistota, že se s pachovými stopami nějak nakládalo… Nelze také vyloučit amnézii poškozené,“ uvedl Mjartan. Soud poukázal na to, že poškozená nevylíčila věci bez rozporů.

Soud také zmínil osobnost obžalovaného, označil Nečesaného za průměrně inteligentního. Není prý schopen útočit takovým způsobem, jak byla poškozená napadena. „Obžalovaný (v době spáchání trestného činu) se nejevil zcela vyzrálou osobností, experimentoval s drogami, byly tam i krádeže v rodině. To ale neznamená, že by měl tak agresivní sklony. Jeho agresivita je v průměru většinové společnosti. Není jednoduché (pro takového člověka) provést takový útok,“ uvedl Mjartan.

Státní zástupkyně navrhovala trest 13 let vězení. Rozhodnutí soudu přivítal Lukáš Nečesaný a jeho otec Luděk. „Jsem rád, že to tak dopadlo. Nic ale nekončí, jedeme dál, musíme bojovat,“ řekl novinářům obžalovaný.

Jeho otec, ředitel liberecké nemocnice, kritizoval práci žalobkyně i policistů, kteří na případu pracovali. Podle obhajoby policie manipulovala s důkazy v neprospěch obžalovaného. “ Většina důkazů Lukáše (jako pachatele) vylučuje a ty ostatní jsou velmi subjektivní. Blahopřeji synovi, ale nevím, jestli je to vítězství. Po pěti letech tohoto šíleného martýria, kdy to někteří rodinní příslušníci odnesli i zdravotně, možná není co slavit…,“ uvedl Luděk Nečesaný. U soudu v Liberci se ředitel nemocnice v lednu začne s dalšími obžalovanými zodpovídat z korupčního případu, který souvisí s předražením dvou zakázek pro nemocnici.

„Rozsudek krajského soudu hodnotím jako velmi objektivní, snažil se vypořádat se všemi důkazy v intencích Nejvyššího soudu,“ řekl advokát Oldřich Chudoba. Uvedl, že se nepodařilo prokázat, že výpověď poškozené je hodnověrná. „Neznamená to, že by lhala. Amnézie ale měla takový dopad, že si nevybavovala všechny skutečnosti tak, jak se odehrály. Neexistuje jediný důkaz, který by mého klienta usvědčoval. Naopak existují důkazy, které ho jako pachatele trestného činu vylučují,“ uvedl Chudoba.

Podle spisu mladík ženu napadl 21. února 2013 před koncem pracovní doby, opakovaně ji udeřil do hlavy a ukradl jí doklady a přes 10.000 Kč. Vážně zraněnou našel její syn, život jí zachránili lékaři hradecké nemocnice.

Krajský soud se kauzou zabývá počtvrté. Zatím poslední dějství začalo v Hradci 6. září poté, co předchozí odsuzující verdikt zrušil Nejvyšší soud. Krajskému soudu vytkl, že selektivně hodnotil důkazy a nerespektoval dřívější pokyny. Případem se v Hradci nyní zabývá jiný senát.

Soud v opakovaném líčení znovu vyslechl napadenou kadeřnici, jež už podruhé v jednací síni označila za útočníka Nečesaného. Podle obžaloby jde o přímý důkaz. Soud vyslechl i kriminalistu, který vedl vyšetřování. Jeho bývalá milenka jej nařkla, že se jí svěřil, že Nečesaný je nevinný a vyšetřovatel manipuloval s důkazy v jeho neprospěch. Policista to odmítl.

Původní senát krajského soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek podruhé uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Krajský soud Nečesaného mu ale v dubnu 2016 dal 13 let vězení, odvolací vrchní soud rozsudek potvrdil. Po dovolání v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému přerušil a oznámil, že předchozí rozsudek zrušil.

(čtk)