Ústavně právní výbor podpořil evropský vyšetřovací příkaz

Poslanci ústavně právního výboru Foto: Irena Válová

Zavedení evropského vyšetřovacího příkazu podle unijní směrnice Sněmovna zřejmě schválí. Vládní novelu o mezinárodní justiční spolupráci dnes podpořil ústavně-právní výbor. Nad rámec předlohy výbor doporučil upravit nový způsob úhrad nároků lidí, kteří byli poškozeni trestným činem. Podle požadavku Jiřího Strýčka (ANO) se bude vztahovat i na trestní příkazy.

Evropský vyšetřovací příkaz poslouží k právní pomoci s cílem opatřit důkaz v jiném členském státu. Novela má upravit například postup při vydání příkazu a situace, kdy v Česku příkaz dorazí jinému justičnímu orgánu než tomu, kterému přísluší. Popisuje také důvody pro odmítnutí příkazu, případně jeho odložení.

Náměstek ministra spravedlnosti Jeroným Tejc uvedl, že Česko je jedním z posledních unijních států, které směrnici nepřejaly. Lhůta skončila loni v květnu a Česku by mohly hrozit sankce. „Směrnice nepřináší žádné nové formy justiční spolupráce,“ zdůraznil Tejc. Předloha stanoví, že spolupráce nebude na základě žádosti, ale formulářového příkazu.

Příkaz se podle návrhu bude moci týkat například zajištění věci v jiné členské zemi pro důkazní účely. Bude se využívat i pro výslech prostřednictvím videokonference nebo telefonu a ke sledování nebo nasazení odposlechu telekomunikačního provozu v jiném členském státě. Justice bude moci vydat vyšetřovací příkaz rovněž k dočasnému převzetí osoby, která je v jiném členském státu ve vazbě nebo ve vězení, k provedení důkazu.

Předlohu dostala Sněmovna k projednání už v minulém volebním období. Do voleb ji ale nestihla projednat.

(čtk)