Bývalý soudce, jenž zvýhodňoval advokáta, neuspěl se stížností

Ústavní soud Foto: archiv

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého soudce Městského soudu v Brně Jiřího Peška. Za zvýhodňování spřáteleného advokáta při rozdělování kauz ex offo dostal podmíněný trest. Například v roce 2010 konkrétní advokát u Peška řešil 137 ze 195 případů nutné obhajoby. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází, plné odůvodnění zatím ústavní soudci nezpřístupnili.

Už loni odmítl Peškovo dovolání Nejvyšší soud. Pešek tehdy tvrdil, že jeho odsouzení je zásadním porušením ústavy a trestního řádu, protože údajného provinění se dopustil při výkonu funkce soudce. Nejvyšší soud loni uznal, že soudce nesmí být stíhán za svůj právní názor v konkrétní věci, což ale nebyl Peškův případ.

„Každý soudce je totiž trestně odpovědný za nezákonný způsob, kterým svou funkci vykonává, pokud při výkonu své funkce naplnil skutkovou podstatu některého z trestných činů,“ stálo v usnesení Nejvyššího soudu.

Trest 1,5 roku vězení s podmíněným odkladem na dva roky je souhrnný za zneužití pravomoci a také za pokus o zasahování do nezávislosti soudu. Už dříve byl totiž Pešek odsouzen za pokus o ovlivnění jiného soudce při rozhodování o milionech z kauzy Edbusy. V této větvi sporu Pešek také neúspěšně podal ústavní stížnost.

Část obžaloby, která se týkala zvýhodňování spřáteleného advokáta, Okresní soud ve Frýdku-Místku původně poslal do kárného řízení, s čímž ovšem nesouhlasil Nejvyšší soud. Trval na trestním postihu, proto se okresní soud obviněním zabýval znovu, souhrnný trest následně potvrdil Krajský soud v Ostravě.

První větev kauzy měla spojitost s komplikovaným případem firmy Edbusy. Pešek podle obžaloby několikrát kontaktoval soudce brněnského krajského soudu Jiřího Stýbla, který rozhodoval o osudu peněz zajištěných policií. Šlo přibližně o 100 milionů korun, které kriminalisté získali z rakouské banky.

Podle verdiktu Pešek naléhal, aby peníze dostala zpět společnost Edbusy, tehdy v likvidaci, zatímco státní zástupce navrhoval, aby peníze zamířily k poškozeným.

Miliony z vytunelované firmy mohly být podle dřívějších mediálních spekulací motivem vraždy někdejšího policisty Michala Tofla. Soudce Stýblo se v lednu 2012 z dosud nevyjasněných důvodů oběsil ve své kanceláři.

(čtk)