Vládní legislativci vrátili novelu exekučního řádu zpět na ministerstvo

Nejvyšší správní soud žalobu odmítl jako nepřípustnou Ilustrační foto

Projednávání novely Občanského soudního řádu a Exekučního řádu se vrací zpět na Ministerstvo spravedlnosti. Rozhodla o tom na svém pátečním jednání Legislativní rada vlády (LRV).  Ta projednávání návrhu přerušila, a doporučila předkladateli, aby návrh upravil ve smyslu připomínek uvedených ve zpravodajské zprávě.

Legislativci nesouhlasili například s navrženým konceptem koncentrace exekucí, sdělil České justici člen Legislativní rady vlády Michal Žižlavský. LRV ke stejnému kroku přistoupila již před dvěma roky.

Zásadní nedostatek vidí Žižlavský v tom, že návrh řeší jen „viditelnou část ledovce nad hladinou“. Podstatně větší, skrytá část problému, je v tom, že máme zastaralý procesní předpis, tolikrát měněný, že jeho vyšší kvalitu již nemohou přinést dílčí změny. Tento stav sice nevznikl vinou předkladatele, to ale nic nemění na tom, že existuje. „Za této situace je obtížné hodnotit pouhou legislativní techniku navrhovaného řešení. Nedá se oddělit od hlavního problému,“ konstatuje Žižlavský.

Nová procesní úprava

Jak uvádí zpravodajská zpráva, dnes platný občanský soudní řád pochází z jiné doby, přežil se, ale pokračuje. Jeho neustálé dílčí změny nemohou funkčním způsobem změnit jeho podstatu a ideová východiska. Další a další novelizace zastaralého a nefunkčního předpisu připomínají podle zprávy situaci, kdy se nakládá zboží na loď, která se potápí. Pak je v podstatě jedno, o jak kvalitní zboží (novelu) jde. Ze sledovaného pohledu není vyřešena základní otázka, zda vůbec existuje racionální důvod duální úpravy exekucí v občanském soudním řádu a exekučním řádu.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Dušan Šrámek