Neděle, 3. července, 2022

Soud: Žalobce nemůže použít odposlechy Rittiga v kauze jízdenek

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Státní zástupce nemůže použít jako důkaz odposlechy lobbisty Ivo Rittiga a dalších obžalovaných v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik (DPP). Rozhodl o tom Městský soud v Praze, uvedla dnes Česká televize (ČT). Soud rozhodnutí zdůvodnil tím, že odposlechy byly pořízeny pro jiný případ, a to údajnou korupci kolem bývalého státního zástupce Libora Grygárka. Zákaz může podle ČT ovlivnit i kauzu údajného úniku informací ze zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), v níž figurují stejné odposlechy.

„Soud vyhodnotil, že prostorové odposlechy pořízené v jiné věci není možno použít,“ řekl ČT Rittigův obhájce Vlastimil Rampula. Státní zástupce s rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Jsou to důkazy, které jsme navrhl, a mají svou důkazní sílu, o niž jsem opíral i obžalobu,“ uvedl žalobce Adam Borgula.

Zákaz použití odposlechů v kauze údajně předražených zakázek na dodávky jízdenek pro DPP je podle Borguly precedentem pro další případy. Soud již obdržel podle televize námitku proti použití těchto odposlechů také v kauze úniku informací ze zprávy BIS, v níž je Rittig rovněž mezi obžalovanými.

Kauza DPP má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Obviněno bylo 17 lidí včetně Rittiga. DPP v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY