Terorismus nebo organizovaná kriminalita: Ministerstvo zvažuje povolení odposlechů bez souhlasu soudu

Návrh se před měsícem po schválení vládou dočkal kritiky například od opoziční ODS Foto archiv

Ministerstvo spravedlnosti zvažuje do trestního řádu prosadit paragraf, podle kterého by policie mohla odposlouchávat subjekty i bez souhlasu soudu. Podle resortu jsou případy, kdy by policie potřebovala tyto prostředky z naléhavých důvodů nasadit okamžitě. Návrh nyní pojednává s Nejvyšším státním zastupitelstvím.

„V některých případech, jako je terorismus, ale i v případě jiných zvlášť závažných trestných činů, je třeba jednat velice rychle a může to být otázka minut či hodin. Celý administrativní proces získání povolení soudce přitom přece jen určitý čas vyžaduje,“ vysvětlil mluvčí resortu spravedlnosti Vladimír Řepka deníku Aktuálně.cz, který o stanovisku Ministerstva spravedlnosti k odposlechům bez souhlasu soudu informoval.

Poprvé s touto myšlenkou seznámil poslance nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na podvýboru pro justici a soudní samosprávu na konci února tohoto roku. Zákonodárcům předestřel myšlenku, zda by nebylo vhodné upravit pravomoci orgánů činných v trestním řízení tak, aby mohly mnohem rychleji nasazovat operativní techniku. Například odposlechy s dodatečným povolením soudu, a to v případě náhlého teroristického útoku. Ministerstvo spravedlnosti uvádí také příklady organizované drogové kriminality či korupce.

Nabízí se otázka, zda by u takového ustanovení v trestním řádu nehrozilo riziko zneužití. „Státní zástupce nebo jakýkoliv orgán, který by tohle použil, by musel odůvodnit naprostou naléhavost a musela by to být opravdu výjimka z výjimek,“ řekla Aktuálně.cz prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

V tuzemsku nyní vydává soudce na žádost státního zástupce příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu za podmínek stanovených v § 88 trestního řádu. Zákonnost odposlechu může přezkoumat Nejvyšší soud. Bez povolení soudu je odposlech ilegální.

(epa)