U soudu v Litoměřicích stanuli dva dozorci kvůli zranění cizince

Vazební věznice Litoměřice - ilustrační foto Foto: vscr.cz

Okresní soud v Litoměřicích se dnes začal zabývat případem dvou dozorců litoměřické vazební věznice, kteří podle obžaloby vážně zranili cizince při zákroku ve výtahu. Muži vinu odmítli. Za zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí tři roky až deset let vězení. Jeden z nich je navíc obžalován z ublížení na zdraví.

Obžaloba viní Jaroslava Nepovíma a Miroslava Hupku z toho, že fyzicky napadli Lotyše v úmyslu ho potrestat za předchozí napadení jejich kolegy. Cizinec byl v Litoměřicích v předávací vazbě. Dozorci podle žalobce muže několikrát udeřili do hlavy, jeden z nich použil i gumový obušek, čímž mu způsobili mnohačetná poranění. Právní zástupce cizince Alexej Krenke uvedl, že muž má trvalé následky.

Oba dozorci to, z čeho je viní obžaloba, odmítli. „Nic jsem neprovedl,“ řekl Nepovím. „Nejsem žádné klečící komando,“ uvedl. Vypověděl, že vyzvedl Lotyše i s kolegou na zdravotním oddělení v záměru ho odvést na celu. „Odvedli jsme ho do výtahu, zavřeli přepážku a on začal vyvádět, bouchal pouty. Kolega ho vyzval, ať protiprávního jednání zanechá, neučinil tak. Proto kolega vstoupil za přepážku a chtěl ho zklidnit, to se nedařilo, potom použil obušek, pak jsem přistoupil já a dostali jsme ho na zem,“ popsal situaci Nepovím. „Šlo pouze o zklidnění, nebyl v tom úmysl někomu ublížit,“ dodal. Ve výtahu byl cizinec v poutech.

Po zákroku odvezli dozorci muže zpět na ošetřovnu a poté na celu. Shodně vypovídal u soudu i obžalovaný Hupka, jenž byl v té době vrchním dozorcem. „V první řadě nesouhlasím s obžalobou, ničeho jsem se nedopustil, byl to pouze zákrok,“ řekl. Důvodem zákroku bylo podle něj to, že se dozorci cítili být ohroženi na životě, proto použili donucovací prostředky jako chvaty a hmaty.

Žalobce uvedl, že muži několika údery rukou do hlavy a nejméně dvanácti údery služebním obuškem a úmyslným šlápnutím na koleno způsobili cizinci početná povrchová poranění, podkožní krevní výrony hlavy a pohmoždění kolenního kloubu. Zranění si vyžádala lékařská ošetření.

Lotyš nyní pobývá v Rize. Soud ho chce vyslechnout prostřednictvím videokonference na konci května. „Za účast na protivládní demonstraci byl odsouzen ke dvou letům nepodmíněného trestu, nyní už je po výkonu trestu doma,“ řekl novinářů jeho právní zástupce. Podle něj celá kauza začala už v návštěvní místnosti, kde už měl cizinec potyčku s vězeňskou službou, poté byl převezen na ošetření a teprve pak vznikl konflikt ve výtahu. Muž požaduje odškodnění 550.000 korun. Hlavní líčení bude pokračovat na začátku dubna, kdy by soud mohl vyslechnout ošetřující lékařku.

(čtk)