Ombudsmanka Anna Šabatová o svých výhradách vyrozuměla vládu. Kritiku odmítlo ministerstvo vnitra, podle kterého zpravodajské služby a orgány činné v trestním řízení nejsou ze zákona správní úřady, jejichž činnost může veřejný ochránce práv prověřovat.Foto: VOP

Vnitro podle vlády nemusí dát informace ombudsmance Šabatové

Postup ministerstva vnitra ohledně znepřístupnění stanovisek policie a zpravodajských služeb ombudsmance Anně Šabatové byl podle vlády v pořádku. Na dnešní tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Šabatová chtěla, aby vláda Hamáčkovi uložila povinnosti zpřístupnit jí podklady k rozhodnutím o žádostech o udělení státního občanství.

Šabatová v dokumentu na vládu uvedla, že jí Hamáček tímto postupem brání v práci. Veřejná ochránkyně práv ale podle ministerstva nemá právo šetřit jejich činnost, údaje jsou navíc tajné. S tím Šabatová nesouhlasí.

„Paní ombudsmanka měla za to, že pokud jí neumožníme nahlížet do stanovisek, porušujeme zákon. Obrátila se na vládu s tím, aby ministru vnitra nařídila usnesením dokumenty zpřístupnit,“ řekl Hamáček.

Na jednání kabinetu byli pozváni ředitelé všech tří zpravodajských služeb. Podle Hamáčka postoj ministerstva podpořili a vláda souhlas s postupem resortu stvrdila usnesením. „Tuto věc já pokládám za vyřešenou,“ poznamenal Hamáček.

Ombudsmanka již dříve prohlásila, že veřejný ochránce práv i jeho zástupce mají ze zákona přístup k utajovaným informacím ve všech stupních utajení v rozsahu nezbytném pro výkon svých funkcí. Tajné služby však následně uvedly, že by zpřístupněním údajů Šabatové mohly vážně ohrozit důležité zájmy, které sledují. Veřejná ochránkyně práv není podle nich zákonným příjemcem zpráv tajných služeb.

(čtk)