Úterý, 16. srpna, 2022

Městské státní zastupitelství: Žádné rozhodnutí v případu „Čapí hnízdo“ nebylo vydáno

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch měl v pátek odpoledne předložit svým nadřízeným z Městského státního zastupitelství v Praze (MSZ) koncept svého rozhodnutí ve věci „Čapí hnízdo“. V trestní věci, kde je mezi stíhanými osobami i premiér Andrej Babiš, měl Šaroch navrhnout zastavení trestního stíhání všech osob. Policejní orgán přitom v dubnu navrhl podat obžalobu.

„Žádné rozhodnutí vydáno nebylo. Byl předložen koncept, respektive dozorující státní zástupce vyhotovil nějaké rozhodnutí, a to v rámci hierarchie státního zastupitelství putovalo k vedoucímu státnímu zástupci, který se tím zabývá,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

To potvrzuje i fakt, že o rozhodnutí ve věci stále nebyli dosud vyrozuměni advokáti. Jak sdělil České justici Michael Bartončík, který ve věci zastupuje mj. premiéra Andreje Babiše a jeho manželku Moniku, žádné rozhodnutí mu dosud nebylo doručeno. K věci se tak nemůže vyjádřit, protože veškeré informace má pouze z médií.

Z vyjádření Cimbaly, který mj. uvedl, že dozorový státní zástupce Šaroch změnil svůj původní názor, lze usuzovat, že je ve hře postup podle § 12e zákona o státním zastupitelství. Podle něho jsou státní zástupci v rámci jednotlivých stupňů soustavy podrobeni vnitřnímu dohledu a vázáni pokyny svých nadřízených. Státní zástupce může takový pokyn odmítnout jen tehdy, je-li v rozporu se zákonem. V takovém případě musí nadřízený státní zástupce pokyn vyhotovit písemně a setrvá-li státní zástupce na svém názoru, rozhodne ve věci sám.

Nedávno rozhodl kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) o mantinelech, v nichž může státní zástupce odmítnout pokyny svých nadřízených. Podrobně jsme o tom psali v textu NSS potrestal „justiční vzpouru“: Státní zástupce není soudce a musí respektovat nadřízené

Podle Unie státních zástupců (USZ), zájmového spolku státních zástupců, by státní zástupce, který dozoroval věc čtyři roky a změnil názor, měl své rozhodnutí přesvědčivě vysvětlit. „Pokud dozorový státní zástupce, který kauzu zpracovával čtyři roky, shledal zahájení trestního stíhání důvodným, měl by vysvětlit, jaké okolnosti, zjištěné po jeho zahájení, jej vedly k vydání meritorního rozhodnutí,“ sdělil spolek na Facebooku.

Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch již v průběhu řízení rozhodl o zastavení trestního stíhání několika osob, týkalo se to mj. Jaroslava Faltýnka, dnes šéfa poslaneckého klubu hnutí ANO, v době údajného páchání trestné činnosti vrcholového manažera holdingu Agrofert. Během přípravného řízení se také Šaroch dostával pod tlak svých nadřízených především ohledně délky řízení. V prosinci minulého roku se Šaroch dokonce veřejně ohradil proti některým výrokům vedoucí Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenky Bradáčové, která jeho postup označila za nedostatečně důrazný a efektivní. Šaroch označil výroky Bradáčové za populistické a bez obsahu.

Petr Dimun

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY