Neděle, 16. května, 2021

O obnově řízení v kauze Kramný bude rozhodovat stejná soudkyně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

O obnově řízení v kauze Petra Kramného, odsouzeného na 28 let za vraždu manželky a dcery o dovolené v Egyptě, bude rozhodovat stejná soudkyně. Senát ostravského krajského soudu se necítí podjatý a z rozhodování se nevyloučil. Kramný si proti tomuto rozhodnutí podal stížnost. Není tak jasné, kdy o případné obnově procesu soud rozhodne. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Klára Krystynová.

Senát podle ní rozhodl v neveřejném zasedání. „Bylo rozhodnuto o nevyloučení předsedkyně senátu a členů senátu z vykonávání úkonů trestního řízení v trestní věci odsouzeného Petra Kramného, a to v řízení o návrhu na povolení obnovy vedeném u Krajského soudu v Ostravě,“ uvedla. Dodala, že senát se necítí podjatý.

Kramný byl odsouzen za to, že v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Vinu popírá. Byl odsouzen na základě nepřímých důkazů, které ale podle soudu tvoří ucelený řetězec, jehož články na sebe navazují a podporují se. Znalecké posudky při tom hrály zásadní roli.

Těla po převozu do České republiky pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Podle znaleckého posudku, který si dala vypracovat obhajoba, byla nejpravděpodobnější příčinou smrti otrava. Soud si proto objednal revizní posudek, který se přiklonil k zásahu elektrickým proudem.

Policie poté obvinila znalce Radka Matlacha a Igora Farkaše, jejichž expertizou se zaštiťovala obhajoba, z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Okresní soud v Ostravě jim udělil podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti. Podle soudkyně Petry Ritterové oba vědomě zkreslili závěry posudku ve prospěch obžalovaného

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY