Úterý, 22. června, 2021

Pražští radní: Slovanská epopej by měla být zapůjčena Moravskému Krumlovu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Rada hlavního města Prahy doporučila zastupitelstvu schválit dočasnou zápůjčku Slovanské epopeje na pět let do Moravského Krumlova. „Podmínkou je, abychom splnili všechny náležitosti k vystavení,“ řekl české justici starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Rozhodnutí o zapůjčení slavného díla Alfonse Muchy by mělo stvrdit ještě zastupitelstvo a to 17. října.

Epopej má být Moravskému Krumlovu pouze zapůjčena, a to do doby, než pro ni Praha vytvoří výstavní prostor. Nyní jsou plátna uložena v depozitáři. Podle Třetiny je zámek v Moravském Krumlově opravený, bude třeba ještě upravit výstavní prostory. Reálné zahájení výstavy slavné Epopeje by se podle něj mohlo uskutečnit zhruba v polovině příštího roku.

Hlavním důvodem pro dočasné přemístění obrazů je podle radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě) čas – Moravský Krumlov je na rozdíl od hlavního města schopen cyklus vystavit během necelého roku. Praha tím dostane čas definitivně rozhodnout o trvalém řešení a začít ho připravovat, dodala radní.

Jednání pražských radních Foto: FB

V současné době probíhá zároveň spor o vlastnictví Slovanské epopeje u Obvodního soudu pro Prahu 1, jednání proběhlo minulý týden. Podle informací České justice by měl soud o věci rozhodnout až v lednu 2020. S obrazy nyní disponuje hlavní město Praha, malířův vnuk John Mucha ale v žalobě tvrdí, že se Praha vlastníkem cyklu obrazů nikdy nestala. Město podle něj nesplnilo autorovu podmínku, aby pro plátna zbudovalo samostatné výstavní prostory.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově.

(epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY