Pražští radní: Slovanská epopej by měla být zapůjčena Moravskému Krumlovu

Slovanská epopej Foto: Wikipedia

Rada hlavního města Prahy doporučila zastupitelstvu schválit dočasnou zápůjčku Slovanské epopeje na pět let do Moravského Krumlova. „Podmínkou je, abychom splnili všechny náležitosti k vystavení,“ řekl české justici starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Rozhodnutí o zapůjčení slavného díla Alfonse Muchy by mělo stvrdit ještě zastupitelstvo a to 17. října.

Epopej má být Moravskému Krumlovu pouze zapůjčena, a to do doby, než pro ni Praha vytvoří výstavní prostor. Nyní jsou plátna uložena v depozitáři. Podle Třetiny je zámek v Moravském Krumlově opravený, bude třeba ještě upravit výstavní prostory. Reálné zahájení výstavy slavné Epopeje by se podle něj mohlo uskutečnit zhruba v polovině příštího roku.

Hlavním důvodem pro dočasné přemístění obrazů je podle radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě) čas – Moravský Krumlov je na rozdíl od hlavního města schopen cyklus vystavit během necelého roku. Praha tím dostane čas definitivně rozhodnout o trvalém řešení a začít ho připravovat, dodala radní.

Jednání pražských radních Foto: FB

V současné době probíhá zároveň spor o vlastnictví Slovanské epopeje u Obvodního soudu pro Prahu 1, jednání proběhlo minulý týden. Podle informací České justice by měl soud o věci rozhodnout až v lednu 2020. S obrazy nyní disponuje hlavní město Praha, malířův vnuk John Mucha ale v žalobě tvrdí, že se Praha vlastníkem cyklu obrazů nikdy nestala. Město podle něj nesplnilo autorovu podmínku, aby pro plátna zbudovalo samostatné výstavní prostory.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově.

(epa)