Sobota, 4. prosince, 2021

Miliardovou arbitráž proti ČR oznámila společnost JC Decaux. Spor je o provozování reklamy v MHD v Praze

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Miliardu korun požaduje společnost JCDecaux po České republice v arbitráži, jejíž začátek oznámila po včerejším uzavření obchodů na pařížské burze. Podle tiskového prohlášení jde o první krok arbitráže na základě obchodních dohod mezi Francií, Rakouskem a Českou republikou uzavřených v roce 1990.

40 milionů eur požaduje v mezinárodní arbitráži společnost JCDecaux, která provozuje pražský mobiliář, po České republice. Oznámilo to její vedení v Paříži. Důvodem je skutečnost, že pražský dopravní podnik hodlá zrušit smlouvu z roku 1997 o pronájmu reklamních ploch společnosti Rencar, kterou JCDecaux ovládá přes rakouskou firmu Gewista. Dalším podílníkem společnosti Rencar je paradoxně sám Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP). Rencar založil v roce 1990 sám dopravní podnik, později však většinový podíl prodal společnosti Europlakát spadající také do skupiny JC Decaux.

Původní smlouva měla platit do roku 2031. Dopravní podnik ji vypověděl v roce 2016 poté, co ji vedení firmy a tehdejší primátorka Adriana Krnáčová (ANO) označily za nevýhodnou. Novým provozovatelem reklamních ploch je společnost Metrozoom spadající pod konkurenčního outdoorového hráče BigBoard. Ta má odvádět o zhruba 50 milionů korun na nájemném ročně více (91,5 milionu korun ročně).

JCDecaux však i nadále trvá na platnosti smlouvy a na jejím základě oznámilo zahájení právních kroků k arbitráži, která má ochránit její investice v Praze.

„Společnost JCDecaux je řadě měst a veřejných dopravců ve více než 80 zemích světa spolehlivým a důvěryhodným partnerem,“ prohlásil generální ředitel společnosti Jean-Francois Decaux. „To platí i pro Československo, kde jsme v roce 1990 začali s prvními investicemi. Ty nakonec v roce 1994 vyústily do zahájení dlouhé a úspěšné spolupráce s městem Praha poté, co předchozí provozovatel pražského mobiliáře přestal plnit své závazky. Proto je mi tato situace opravdu velmi nepříjemná, ale s ohledem na naše akcionáře nemám jinou možnost než chránit naše investice a získat to, na co máme nárok. Pevně ale věřím, že Česká republika se bude našemu legitimnímu požadavku věnovat a společně najdeme smírné řešení,“ dodal Decaux.

Jiří Reichl, Helena Sedláčková

Text vyšel na portálu Ekonomický deník, který je součástí vydavatelství Media Network, stejně jako Česká justice.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY