Autonehoda místopředsedy Petra: Záznamy z bezpečnostních kamer soud maže po pěti dnech

Místopředseda Krajského soudu v českých Budějovicích Bohuslav Petr Foto: Deník.cz

Svědci tvrdí, že místopředseda Krajského soudu v Českých Budějovicích Bohuslav Petr jevil před autonehodou, která se mu stala v polovině února, známky opilosti. Údajně se podivně choval i před veřejností na chodbě soudu a poté odjel svým automobilem. Na bezpečnostních kamerových záznamech nelze výpověď svědků ověřit. Podle pověřeného předsedy Jiřího Šťastného soud záznam přemazává po pěti dnech.

Místopředseda Krajského soudu v Českých Budějovicích Bohuslav Petr havaroval u obce Dasný 13. února. Po nehodě policistům odmítl dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v krvi a následně odmítl i krevní test. Podle svého dřívějšího vyjádření pro Českou justici to udělal proto, že byl „psychicky otřesený“.

Petr se předtím vyskytoval v budově soudu, přestože v interním systému má vypsanou dovolenou. To vysvětluje tak, že byl navštívit manželku, která na soudu pracuje a udělalo se mu špatně. „V soudní budově se mi udělalo nevolno. Šlo o chvilkovou indispozici,“ zdůvodňuje své podivné chování. Podle televize Prima si ale dovolenou měl po nehodě údajně nechat podepsat zpětně. O jeho nestandardním chování poskytl České justici svědectví Robert Janda.

Ten se pro podporu svých tvrzení snažil získat kamerové záznamy z bezpečnostních kamer z osudného dne, ale neuspěl. „Na základě Vaší žádosti ze dne 4. 3. 2020 sp. zn. Spr 361/2020 ve věci poskytnutí záznamů z kamerového systému z budovy Krajského soudu v Českých Budějovicích ze dne 13. 2. 2020 v čase od 12.00 hodin do 16.00 hodin Vám sdělujeme, že doba archivace kamerového záznamu je 120 hodin, tj. 5 dnů. Z tohoto důvodu nelze Vaší žádosti vyhovět, neboť záznam ze dne 13. 2. 2020 byl dne 19. 2. 2020 přehrán dalším záznamem,“ odpověděl mu předseda Šťastný na žádost dle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Čtěte také: Místopředseda českobudějovického soudu boural, měl odmítnout test na alkohol

I Úřad pro ochranu osobních údajů doporučuje podobné záznamy uchovávat pouze v řádu dní a podobně postupují další tuzemské soudy. „Doba uchování záznamu je 72 hodin.
V případě zachyceného incidentu je uchován po dobu nezbytnou pro projednání případu a pro právní ochranu (na žádost Policie ČR),“ cituje z předpisu Vrchního soudu v Praze mluvčí Kateřina Kolářová.

Záběry svědka Roberta Jandy ze dne nehody najdete zde.

Nehodu Bohuslava Petra nyní řeší dopravní policie, ale také ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Ta si od předsedy spolku Family for Liberty Roberta Jandy vyžádala záznamy z mobilního telefonu, které před autohavárií v budově krajského soudu natočil. Situací je dle svých slov „velmi znepokojena“ a předsedu Šťastného si již pozvala na ministerstvo, aby celou situaci vysvětlil.
Na záběrech svědka Jandy z budovy a okolí soudu  je vidět příchod manželky soudce, jak si stěžuje pověřenému předsedovi krajského soudu Jiřímu Šťastnému, že manželovi na chodbě „spadly kalhoty“ a že dotyčný „dělá ostudu“. „Věc je stále v šetření, rozhodnutí zatím nepadlo,“ uvedla k možnosti podat na soudce kárnou žalobu mluvčí resortu Lucie Machálková.

Bohuslav Petr šéfoval Krajskému soudu v Českých Budějovicích do roku 2013, poté jej vystřídal Milan Tripes. Nyní Petr působí v pozici místopředsedy soudu.

Eva Paseková