Ministerstvo zdravotnictví zakázalo cesty na chalupy a nařídilo lidem pobyt v místě bydliště

Někteří lidé obývají chaty celoročně Foto: pixabay

Vláda prostřednictvím ministerstva zdravotnictví nařídila obyvatelům pobyt v místě bydliště. Tím definitivně zakázala cesty na chaty a chalupy. Přestože v první části mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví je povolen pobyt v přírodě, jak zjistila Česká justice, někde už policie nepouští lidi z velkých měst mířící do chatových oblastí. Zákaz cest mimo bydliště Ministerstvem zdravotnictví platí od úterý 24. března do 1. dubna a navazuje na předchozí nařízení vlády, která ale byla zrušena. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka mají lidé zůstat doma a chodit jen na nákup a na chalupy nejezdit.

Jak Česká justice zjistila, policie už například zastavuje vozidla na hlavní trase z Prahy do rekreační oblasti Slapy a z Davle řidiče, kteří neprokáží důvod cesty dle výjimek ministerstva, vrací zpět. Řidič mířící na chatu, jehož identitu Česká justice zná, byl zastaven, dotazován policisty na účel cesty s tím, že neprokáže-li účel cesty podle opatření ministerstva zdravotnictví, nemůže pokračovat v cestě. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes v Interview ČT24 řekl, že policie má omezené kapacity ke kontrole a proto spíše spoléhá na to, že lidé zůstanou doma: „Budu lidi varovat. Před tímto víkendem, před dalším víkendem, dokud tu nemoc nepřemůžeme. Lidé mají zůstat doma a chodit jen na nákup nebo se projít. Ale já nemohu nikoho přivázat k jeho bydlišti. Pokud někdo musí na chalupu jet, tak ho nikdo nezastřelí, ale není to dobře,“ vysvětlil. Policejní kontroly už probíhaly před týdnem. „Spoléhám, že lidé jsou rozumní a zváží, jestli je nutné na chatu jezdit. Nařízení je jasné,“ uvedl k tomu policejní šéf Jan Švejdar.

Nařízení pobytu v místě bydliště vydala už rozhodnutím dne 15. března vláda, avšak učinila tak v jiné podobě a podle krizového zákona. Rozhodnutí vlády jsou však obecné povahy a přestupky podle krizového zákona lze podle ministerstva vnitra trestat pokutou až 20 tisíc korun. Nařízený pobyt v místě bydliště byl nyní nahrazen opatřením ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví, které je vykonatelné policií a s drakonickou sankcí, jak rovněž potvrzuje ministerstvo vnitra ve své informaci v souvislosti s mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví.

Zákaz volného pohybu resortem zdravotnictví platí od úterý 24. března do 1. dubna 2020. Ministerstvo vydalo toto opatření postupem podle §69 zákona 258/2000 o ochraně veřejného zdraví. Pobývat na veřejných místech se také smí kromě členů společné domácnosti v počtu maximálně dvou osob. O tom, že již nejde o nařízení vlády, ale ministerstva zdravotnictví, Česká justice informovala. Znamená to, že v případě porušení některého ze zákazů nebo příkazů hrozí obyvatelům pokuta až 3 000 000 korun. Kvůli nařízení a případným nárokům na odškodnění tak nyní také nelze žalovat přímo stát, což vyplývá i ze sdělení předsedkyně senátu Městského soudu v Praze k žalobě advokáta Davida Zahumenského na vládu.

V předmětném novém opatření ze dne 23. března 2020 ministerstvo zdravotnictví v bodě 1) shrnuje a opakuje předešlé vydané zákazy a k tomu přidává nové. I nadále platí zákaz cestování s výjimkou cestování do práce, za účelem pomoci rodině, obstarání nezbytných věcí a záležitostí. Mezi výjimkami je jmenován i pobyt v přírodě a v parku. K bodu 1) však ministerstvo přidalo ještě bod 2), který zní takto:

S účinností od 24. března 2020 od 6:00 do dne 1. dubna 2020 do 6:00 se nařizuje:

  1. a) Osobám pobývajícím na území České republiky omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou případů uvedených v bodě 1. písm. a) až j)
  2. b) Omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru
  3. c) Pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na pohřbu, a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami nejméně dva metry, pokud je to možné.

Mimořádné opatření v plném znění je zde.

Irena Válová

Sdílejte
Předchozí článekMinisterstvo spravedlnosti odložilo výběr nových předsedů krajských soudů
Další článekNečesaný dostal odškodné 1,2 milionu, chce celkem 20 milionů Kč
Irena Válová
Irena Válová je novinářka, editorka, zástupkyně šéfredaktora i publicistka v tištěných médiích, ale i v rozhlasech a televizích. Mimo jiné referovala o politických událostech z krizových oblastí: přechod k demokracii v JAR, referendum o Saddámu Husajnovi v Iráku či rušení amerických základen na Filipínách. Šest let byla zpravodajkou ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na základě publikovaných rozhovorů s americkými právníky o konfliktu zájmů v politice obdržela stipendium od velvyslanectví USA v Praze, v roce 1994 pak v Chicagu certifikát USIA tištěná žurnalistika v USA. V 90. letech též absolvovala několik stáží na téma demokracie ve Švýcarsku. V roce 1998 byla zvolena předsedkyní Syndikátu novinářů ČR, o rok později se stala členkou Řídícího výboru Evropské federace novinářů se sídlem v Bruselu. Tři roky vedla sdružení pro svobodný tisk Media Observatory ČR. Od roku 2001 je na volné noze jako autorka, editorka i mluvčí. Spolu s advokátem a nyní zvoleným soudcem Evropského soudu pro lidská práva za ČR ve Štrasburku JUDr. Alešem Pejchalem je autorkou knihy Základní slova: rozpravy o svobodě, společnosti, procesu, politice a právu.