Vězeňská služba má devět nakažených, všichni vězni jsou zdraví

Vazební věznice Brno Ilustrační foto: vscr

V českých věznicích stále není žádný vězeň nakažený koronavirem. Přispívají k tomu přísně nastavená preventivní opatření, která se Vězeňská služba (VS) zatím nechystá zmírňovat. Nakažených dozorců či civilních zaměstnanců sboru je momentálně devět. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí sboru Petra Kučerová. Částečný výpadek příslušníků podle ní neohrozil schopnost VS zajistit ve věznicích bezpečnost a pořádek.

K přijatým preventivním opatřením patří zákaz návštěv od příbuzných a také měření teploty každému, kdo do věznice přijde zvenčí.

U nakažených příslušníků a zaměstnanců platí podle Kučerové stejný postup jako všude jinde. „Spolupracujeme s příslušnými hygienickými stanicemi. Zaměstnanci, kteří byli s těmito osobami v kontaktu, zůstávají doma. Vězněné osoby jsou izolovány od ostatních,“ popsala s tím, že každá z českých věznic má možnost umístit vězně, u kterého je podezření na nákazu, odděleně. Podezření se zatím u žádného z vězňů nepotvrdilo.

„Karanténu jsme měli pouze v jedné věznici. Již minulý týden skončila,“ doplnila Kučerová bez dalších podrobností.

České věznice se po vyhlášení nouzového stavu zapojily do šití nedostatkových roušek i do výroby ochranných štítů, ve vinařické věznici pak proškolení odsouzení pomáhají na informační „koronavirové“ lince 1212. Vláda na začátku dubna uvolnila z rozpočtové rezervy částku 17,8 milionu korun, kterou VS využije na nákup dalšího materiálu a také na odměny pro šijící vězně.

(čtk)