Vláda hledá nového šéfa státní služby, vybírat ho bude i šéf hasičů

Premiér Andrej Babiš Foto: Úřad vlády

Vláda bude vyhlašovat výběrové řízení na obsazení uvolněné funkce náměstka ministra vnitra pro státní službu. Josef Postránecký, který funkci zastával doposud, se 7. dubna stal státním tajemníkem na ministerstvu vnitra. Nástup do funkce je předpokládán k prvnímu červnu.

Na služební místo „superúředníka“ bude jmenován nejvhodnější žadatel na základě výsledků výběrového řízení, a to na 6 let. Základními podmínkami jsou bezúhonnost, svéprávnost, věk minimálně 40 let, čisté lustrační osvědčení, příslušné osvědčení NBÚ, dosažené vysokoškolské vzdělání a příslušné jazykové znalosti. Další předpoklady stanovuje zákon o státní službě v § 52, v němž specifikuje kvalifikační předpoklady.

Výběrová komise je navržena ve složení Tünde Bartha, zastupující vedoucí Úřadu vlády ČR, Aleš Gerloch, prorektor Univerzity Karlovy, Jan Kněžínek, náměstek Legislativní rady vlády, Jakub Kulhánek, náměstek ministra vnitra a Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR. Jako náhradník je navrhován Jeroným Tejc, náměstek ministryně spravedlnosti.

Komise má podle zákona vybrat tři uchazeče, přičemž v materiálu pro vládu se stanovuje, že z těchto tří pak kandidáta navrhne vládě premiér. Vláda pak o jmenování nového šéfa státní služby rozhodne svým usnesením.

(pd)