Spravedlnost chce zavést odměny konzultantům v trestním řízení a snížit tím náklady za znalce

Pomoc konzultanta má spočívat v tom, aby se příslušný orgán trestního řízení orientoval v odborných otázkách skutkového děje a byl schopen zaměřit další dokazování správným směrem Foto: Pixabay

Ministerstvo spravedlnosti chce přiznat odměny konzultantů přibraných orgány činnými v trestním řízení jako odborné poradce k trestnímu řízení. Za hodinu mají vydělat 125 – 250 Kč. V roce 2022 má dojít k navýšení odměn na 175 – 300 Kč za hodinu.

Ročně je využito v trestním řízení 290 konzultantů, vyplývá z důvodové zprávy k nově navrhované vyhlášce o odměně konzultanta přibraného pro účely trestního řízení a náhradě jeho hotových výdajů. Těmito výdaji jsou třeba 2 koruny za vteřinu zvukového záznamu nebo 30 Kč za fotografii. Konzultant není znalec a výsledek jeho činnosti nemá důkazní hodnotu, upozorňuje ministerstvo spravedlnosti.

Návrh vyhlášky je v připomínkovém řízení.

Podle důvodové zprávy by zavedení odměn konzultantům mělo snížit náklady na znalecké posudky, a to přesto, že činnost konzultanta nemá důkazní hodnotu: „Přiznáním odměn a náhrad konzultantům, kteří doposud nárok na odměnu za poskytnutí odborné pomoci neměli, se předpokládá zvýšení jejich motivace k poskytování odborné pomoci orgánům činným v trestním řízení při posuzování specifických otázek. Zvýší-li se počet případů, kdy nebude nutné k posouzení těchto otázek přibrat znalce, ale bude přibrán konzultant, jehož odměna je stanovena ve výši poloviny odměny znalce, lze předpokládat snížení nákladů na přibírání znalců,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Od roku 2022 až 300 korun za hodinu

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

(ire)

Sdílejte
Předchozí článekPři soudních jednáních roušky povinné nebudou, komplikují výslechy svědků
Další článekLichtenštejnsko se kvůli vyvlastnění v ČR obrátí na evropský soud
Irena Válová
Irena Válová je novinářka, editorka, zástupkyně šéfredaktora i publicistka v tištěných médiích, ale i v rozhlasech a televizích. Mimo jiné referovala o politických událostech z krizových oblastí: přechod k demokracii v JAR, referendum o Saddámu Husajnovi v Iráku či rušení amerických základen na Filipínách. Šest let byla zpravodajkou ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na základě publikovaných rozhovorů s americkými právníky o konfliktu zájmů v politice obdržela stipendium od velvyslanectví USA v Praze, v roce 1994 pak v Chicagu certifikát USIA tištěná žurnalistika v USA. V 90. letech též absolvovala několik stáží na téma demokracie ve Švýcarsku. V roce 1998 byla zvolena předsedkyní Syndikátu novinářů ČR, o rok později se stala členkou Řídícího výboru Evropské federace novinářů se sídlem v Bruselu. Tři roky vedla sdružení pro svobodný tisk Media Observatory ČR. Od roku 2001 je na volné noze jako autorka, editorka i mluvčí. Spolu s advokátem a nyní zvoleným soudcem Evropského soudu pro lidská práva za ČR ve Štrasburku JUDr. Alešem Pejchalem je autorkou knihy Základní slova: rozpravy o svobodě, společnosti, procesu, politice a právu.