Pondělí, 25. října, 2021

Vojáci dostanou kvůli koronaviru volno, aby mohli v budoucnu hlídat děti při domácí výuce

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Děti velmi pravděpodobně kvůli koronaviru přijdou o školní docházku i v příštím roce. Ministerstvo obrany proto potřebuje novou vyhlášku jako právní nástroj, na jehož základě poskytne vojákům z povolání služební volno v souvislosti s epidemií Covid-19. Vojáci z povolání se tak budou moci starat o děti do deseti let doma stejně jako ostatní zaměstnanci. Platnost vyhlášky je časově neomezená.

Uvádí se to v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky o poskytnutí služebního volna vojákům z povolání v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii. Původní vyhláška měla platit do konce roku 2020, avšak to se mění. Obrana se domnívá, že děti pravděpodobně nebudou chodit do školy ani příští rok.

„Ministerstvo obrany potřebuje mít právní nástroj, na základě kterého poskytne vojákům z povolání služební volno při péči o dítě v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii, neboť současná situace naznačuje, že se mimořádná opatření v rámci epidemie, pokud jde o výuku ve školách, velmi pravděpodobně mohou promítnout i do následujícího roku. Z tohoto důvodu se v předkládané novele vyhlášky navrhuje, aby vyhláška neobsahovala jakékoli omezení doby její platnosti,“ uvádí se v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky.

Do deseti let a také při částečném uzavření škol Poskytování ošetřovného je pro zaměstnance upraveno zákonem, ale nevztahuje se na vojáky z povolání. „Těm se namísto udělení neplaceného volna poskytuje na základě zákona o vojácích z povolání služební volno, kdy konkrétní podmínky pro jeho poskytnutí určuje vyhláška. V tomto případě jde o vyhlášku č. 139/2020 Sb., o poskytnutí služebního volna vojákům z povolání v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020, ve znění vyhlášky č. 266/2020 Sb. Není žádný věcný důvod, proč by podmínky pro vznik nároku vojáků z povolání na služební volno měly být odlišné od podmínek pro vznik nároku na ošetřovné u zaměstnanců,“ uvádí se v důvodové…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit