Vojáci dostanou kvůli koronaviru volno, aby mohli v budoucnu hlídat děti při domácí výuce

Vojáci mohou kvůli koronaviru dostat služební volno Foto: MO

Děti velmi pravděpodobně kvůli koronaviru přijdou o školní docházku i v příštím roce. Ministerstvo obrany proto potřebuje novou vyhlášku jako právní nástroj, na jehož základě poskytne vojákům z povolání služební volno v souvislosti s epidemií Covid-19. Vojáci z povolání se tak budou moci starat o děti do deseti let doma stejně jako ostatní zaměstnanci. Platnost vyhlášky je časově neomezená.

Uvádí se to v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky o poskytnutí služebního volna vojákům z povolání v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii. Původní vyhláška měla platit do konce roku 2020, avšak to se mění. Obrana se domnívá, že děti pravděpodobně nebudou chodit do školy ani příští rok.

„Ministerstvo obrany potřebuje mít právní nástroj, na základě kterého poskytne vojákům z povolání služební volno při péči o dítě v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii, neboť současná situace naznačuje, že se mimořádná opatření v rámci epidemie, pokud jde o výuku ve školách, velmi pravděpodobně mohou promítnout i do následujícího roku. Z tohoto důvodu se v předkládané novele vyhlášky navrhuje, aby vyhláška neobsahovala jakékoli omezení doby její platnosti,“ uvádí se v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová

Sdílejte
Předchozí článekČT má Vitáskové ze výroky o jejím stíhání zaplatit 20.000 korun
Další článekZastupitel bez roušky byl vyveden policií z jednání zastupitelstva, u soudu neuspěl
Irena Válová
Irena Válová je novinářka, editorka, zástupkyně šéfredaktora i publicistka v tištěných médiích, ale i v rozhlasech a televizích. Mimo jiné referovala o politických událostech z krizových oblastí: přechod k demokracii v JAR, referendum o Saddámu Husajnovi v Iráku či rušení amerických základen na Filipínách. Šest let byla zpravodajkou ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na základě publikovaných rozhovorů s americkými právníky o konfliktu zájmů v politice obdržela stipendium od velvyslanectví USA v Praze, v roce 1994 pak v Chicagu certifikát USIA tištěná žurnalistika v USA. V 90. letech též absolvovala několik stáží na téma demokracie ve Švýcarsku. V roce 1998 byla zvolena předsedkyní Syndikátu novinářů ČR, o rok později se stala členkou Řídícího výboru Evropské federace novinářů se sídlem v Bruselu. Tři roky vedla sdružení pro svobodný tisk Media Observatory ČR. Od roku 2001 je na volné noze jako autorka, editorka i mluvčí. Spolu s advokátem a nyní zvoleným soudcem Evropského soudu pro lidská práva za ČR ve Štrasburku JUDr. Alešem Pejchalem je autorkou knihy Základní slova: rozpravy o svobodě, společnosti, procesu, politice a právu.