NSS má dostat širší možnost odmítat kasační stížnosti, schválili poslanci

Nejvyšší správní soud. Foto: archiv

Nejvyšší správní soud (NSS) zřejmě dostane širší možnost odmítat pro nepřijatelnost kasační stížnosti, což by mělo omezit jeho nynější přetíženost. Poslaneckou novelu zákona, která to předpokládá, dnes schválila Sněmovna. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Soud by mohl odmítat stížnosti u jednodušších případů, tedy takových, které rozhodují na správních úsecích krajských soudů specializovaní samosoudci. Jde například o spory o pokuty nebo ve věcech sociálního a důchodového zabezpečení. V případech, které projednávají senáty krajských soudů, by musel NSS o kasačních stížnostech rozhodnout. Soud teď může označit za nepřijatelnou jen stížnost v záležitostech mezinárodní právní ochrany, tedy azylu.

Původně měl soud získat poslaneckou novelou právo odmítnout jakoukoli kasační stížnost, když by shledal, že podstatně nepřesahuje zájmy navrhovatele. Věcně se měl zabýval jen stížnostmi, které jsou důležité nejen pro samu posuzovanou záležitost, ale i pro sjednocování judikatury správních soudů. Právní výbor doporučil po kritice okruh případů zúžit a dolní komora na to přistoupila.

Pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal neuspěl na plénu s návrhy, podle nichž by nejvyšší státní zástupce, případně veřejný ochránce práv dostali právo podat návrh na zrušení opatření obecné povahy nebo jeho částí, pokud shledají k takovému kroku veřejný zájem. Jde zejména o územní plány.

(čtk)