Neděle, 7. března, 2021

Odsouzený cizinec nemusí nutně přijít o trvalý pobyt, řekl ÚS

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pokud je cizinec v Česku odsouzen za trestný čin, neznamená to automaticky, že musí přijít o povolení k trvalému pobytu. Ústavní soud vyhověl stížnosti Vietnamce odsouzeného za drogovou trestnou činnost. Připomněl, že je potřeba vždy zkoumat, zda chování konkrétního cizince představuje skutečné, aktuální, konkrétní a dostatečně závažné ohrožení některého ze základních zájmů společnosti.

„Kromě samotné existence předchozího trestního odsouzení je třeba vzít v úvahu další aspekty jako například uložený trest, míru zapojení stěžovatele do trestné činnosti, rozsah způsobené škody, četnost trestných činů, tendenci k opakování trestné činnosti či chování stěžovatele v době po odsouzení,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy.

Třicetiletý Vietnamec žil v Česku od roku 2003, jeho otec má české občanství. V roce 2016 však Vietnamec dostal dvouletý nepodmíněný trest vězení za drogový delikt. Podílel se na výrobě a distribuci drog.

Ministerstvo vnitra v roce 2018 zrušilo Vietnamcovi povolení k trvalému pobytu. Trestnou činnost, které se dopustil, úřady označily za trvající ohrožení veřejného pořádku. Muž neuspěl ani se správní žalobou. Jeho stížnosti vyhověl až Ústavní soud, který ve svém nálezu předestřel správný výklad evropské směrnice o svobodném pohybu a pobytu na území členských států.

Ústavní soud zrušil rozhodnutí Nejvyššího správního soudu i liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem. V Liberci by měli znovu rozhodovat o Vietnamcově správní žalobě, tentokrát už ale nestačí jen poukázat na jeho odsouzení. Odnětí povolení k trvalému pobytu je nutné důkladněji odůvodnit a obhájit.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY