Úterý, 16. srpna, 2022

Na soudech a státních zastupitelstvích se začne povinně testovat příští týden

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Povinné testování bude od 10. března platit i pro veřejný sektor, a to pro úřady s 50 a více pracovníky. Zaměstnanci bez testu nebudou od 17. března vpuštěni na pracoviště. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Testování ve veřejném sektoru mělo týkat asi půl milionu lidí. Bude se vztahovat i na soudy a státní zastupitelství.

Na testování ve státní správě bude použita část testů původně nakoupených pro školy. Těch má podle Havlíčka ministerstvo vnitra ve svých skladech asi 3,5 milionu a zhruba milion by jich měl být uvolněn právě pro státní správu.

Podle vládních dokumentů by měl rozvoz testů na úřady zajišťovat Hasičský záchranný sbor ČR.

Testování na týdenní bázi se bude podle vládních dokumentů týkat státních zaměstnanců, pracovníků územně samosprávných celků, příslušníků bezpečnostních sborů, vojáků a zaměstnanců zdravotnických zařízení financovaných z veřejného zdravotního pojištění.

Povinnost se podle Havlíčka netýká základních a středních škol, které jsou v současné době uzavřeny. Výjimka je také pro zaměstnance v sociálních službách, které jsou ošetřeny zvláštním krizovým opatřením. „Pro veřejné zaměstnavatele s méně než 50 zaměstnanci na pracovišti je toto testování nepovinné, ale rovněž možné,“ řekl dále Havlíček.

Povinné testování musely tento týden zahájit firmy. Velké nad 250 zaměstnanců měly s testováním začít ve středu, dokončit ho musejí do 12. března. Střední podniky, které mají od 50 do 249 pracovníků s testováním měly začít dnes.

Povinné testování se netýká lidí pracujících z domova a těch, kteří v posledních třech měsících prodělali nemoc covid-19. Nemusejí se mu podrobit ani lidé, kteří mají potvrzení o očkování nebo v posledních pěti dnech absolvovali PCR nebo antigenní test a mají o tom doklad, dodal Blatný.

Česká justice již informovala, že některé soudy již testování pracovníků zahájily dobrovolně. „V našem opatření je v posledním bodě pouze doporučení absolvovat antigenní testování před příchodem na pracoviště. Takže nikoli povinnost,“ komentoval opatření Ministerstva spravedlnosti z 1. března mluvčí Vladimír Řepka.

(epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY