Pátek, 18. června, 2021

Benešová považuje zdůvodnění Zemanovy rezignace za laciné a zjednodušující

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) považuje zdůvodnění rezignace nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana za laciné a zjednodušující. Zeman dnes uvedl, že končí především kvůli tlaku ze strany Benešové. Ministryně trvá na tom, že státním zastupitelstvím nezasahuje do práce. České televizi (ČT) řekla, že nového nejvyššího státního zástupce chce navrhnout vládě co nejdříve, neměl by to být bývalý, ani současný politik.

Zeman odejde z funkce ke konci června. Novinářům řekl, že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci. Tlaky od Benešové označil jako hlavní důvod své oznámené rezignace. „Na vystoupení jsem původně nechtěla reagovat. Považuji je za jednostranné a poněkud laciné. Je tak těžké bránit se něčemu, co zůstalo nevyřčeno, ale hlavně se nestalo,“ sdělila Benešová. Zeman by podle ní měl konkretizovat politické tlaky, pokud o nich hovoří.

„Za sebe mohu říct, že jsem do práce státních zástupců nikdy nezasahovala a žádných tlaků z mé strany vůči jeho osobě si nejsem vědoma,“ dodala Benešová. Doplnila, že Zemana přes měsíc neviděla. „A o svých krocích mne vůbec neinformoval,“ uvedla.

ČT Benešová řekla, že pokud Zeman vznese tak vážné tvrzení, měl by to konkretizovat. „Nikdy jsem státním zástupcům nezasahovala do kauz. Je to závažné obvinění, laciné. Očekávala jsem, že jestliže podá rezignaci, tak řekne trošku něco jiného,“ uvedla.

Předseda ODS Petr Fiala sdělil, že Zeman byl dlouho trnem v oku vládnoucí garnitury. „Vzpomeňme jen na připravovanou kárnou žalobu ministryně Benešové, která na něj dlouhodobě vyvíjela tlak,“ uvedl. Nyní považuje za důležité ochránit nezávislost státního zastupitelství. „Aby do budoucna zůstala zachována nestrannost trestních řízení a ochrana veřejného zájmu,“ dodal.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš považuje za nutné Zemanovi poděkovat za práci. „Oceňujeme především, že se pod ním státní zástupci zaměřili na důležité kauzy a nebáli se jít ani po ‚velkých rybách‘,“ uvedl. Pro Zemana podle něj nemohlo být snadné působit pod Benešovou. „Na pana Zemana často útočila skrz média a dlouhodobě hledala záminku pro jeho odvolání, což považujeme za nepřijatelné,“ uvedl.

Benešovou Bartoš vyzval, aby jmenování dalšího nejvyššího státního zástupce „nechala nové vládě po volbách“. Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti.

Šéf lidovců Marian Jurečka napsal, že pracovat pod stále se stupňujícím tlakem, bez důvěry a podpory nelze v žádné profesi. „Ministryně Benešová v posledních týdnech šla za hranu a házela klacky pod nohy nejvyššímu státnímu zástupci. Lidsky rozumím Pavlu Zemanovi, že se pro tento krok rozhodl, děkuji za jeho práci,“ uvedl.

Také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová hovoří o nebývalém tlaku na Zemana ze strany Benešové. „Neznáme doposud zdůvodnění jeho rezignace a těžko říci, zda je zveřejní. Nicméně jako následek právě onoho tlaku jej jinak bude možné vnímat. Evidentně nepřekážel jen paní Benešové, ale i premiérovi Babišovi kvůli vyšetřování, kterému čelí,“ sdělila Adamová ČTK. Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda.

Šéf SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že Zemanův krok lze těžko komentovat. „Protože v tomto okamžiku neznáme důvody. Budeme se o to určitě zajímat, proč rezignoval,“ uvedl. Rezignaci přivítal šéf KSČM Vojtěch Filip. „Myslím, že to je dobře. Byl jsem výrazně nespokojen, že za dobu svého působení nechal promlčet řadu zločinů privatizace,“ uvedl.

Předseda STAN Vít Rakušan rovněž míní, že Zeman viditelně čelil obrovskému tlaku vládních politiků. „Rezignaci nejvyššího státní zástupce v době, kdy řešíme největší diplomatickou roztržku s Ruskem a do finále se blíží i kauza Čapí hnízdo, ve které hlavní roli hraje premiér, považujeme za vynucenou, a hlavně politicky motivovanou,“ sdělil Rakušan ČTK.

Hamáček na twitteru uvedl, že Zeman je špičkový právník a profesionál. „Děkuji mu za roky práce pro ČR, mimo jiné i za spolupráci v kauze Vrbětice. Přeji mu hodně štěstí v osobním i pracovním životě,“ napsal.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY