Čtvrtek, 7. července, 2022

Anonymní nahlížení do katastru bude dál možné, spekulace má omezit test

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Anonymní nahlížení do katastru nemovitostí přes internet bude zachováno, i když od června měli mít přístup například ke jménu vlastníka nemovitosti či účastníka řízení jen přihlášení uživatelé. Proti softwarovým robotům, které využívají spekulanti s pozemky a nemovitostmi, pomůže test, oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) původní rozhodnutí omezit přístup do katastru zdůvodňoval extrémním nárůstem počtu přístupů, který byl z velké části tvořen nezákonným vytěžováním databáze. Zároveň chtěl tímto způsobem zvýšit ochranu soukromí a osobních údajů vedených v katastru. Mnozí jednotlivci, spolky či firmy ale takové opatření kritizovali jako nezákonné a žádali, aby katastr zůstal přístupný i bez složité registrace.

„Chápu, že údaje z katastru musí být dostupné, aby bylo možné oslovit vlastníka kvůli odkupu třeba při přípravě stavby, ale má to svoje meze. Proto jsme se s předsedou katastrálního úřadu dohodli na postupu, který zachová možnost anonymního nahlížení do katastru, současně ale zabrání zneužívání těchto údajů nejrůznějšími spekulanty s pozemky,“ oznámil dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (ANO).

Pro omezení robotických dotazů bude obnoveno využívání tzv. Turingova testu. Uživatelé, kterým tento test nevyhovuje, mohou využít přihlášení elektronickou identitou, dodalo ministerstvo.

Původně katastrální úřad počítal s tím, že od června budou kompletní údaje v internetové aplikaci Nahlížení do katastru nemovitostí dostupné pouze uživatelům přihlášeným prostřednictvím Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci, známého jako eIdentita, nebo pomocí účtu pro dálkový přístup do katastru nemovitostí. Nepřihlášení uživatelé měli vidět pouze základní údaje o nemovitostech a řízeních.

Například v květnu si anonymní uživatelé zobrazili 92 milionů výstupů s údaji o vlastnících nebo o účastnících vkladových řízení, což je téměř trojnásobný nárůst proti běžné úrovni v minulých letech. Významnou část těchto anonymních dotazů podle ministerstva generují tzv. softwaroví roboti, protože třeba i v noci běžně přichází 100.000 dotazů za hodinu. Chystané opatření ale vzbudilo nesouhlasné reakce těch, kteří nechtěli používat elektronickou identitu.

Předseda ČÚZK Karel Večeře poznamenal, že katastr nemovitostí je sice veřejný, ale poskytování informací o vlastnících musí ctít základní pravidla ochrany soukromí. „S vytěžováním dat roboty musíme bojovat a postihovat i následné obchodování s těmito údaji. Přijatá technická opatření budeme průběžně vyhodnocovat i ve spolupráci s Úřadem pro ochranu osobních údajů a experty na kybernetickou bezpečnost a upravovat je, abychom mohli zachovat přístup bez přihlášení,“ zdůraznil.

Zachování možnosti anonymně nahlížet do soupisu nemovitostí uvítala občanská iniciativa Otevřený katastr, k níž se připojilo na 15.000 občanů, 240 společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev a 230 firem i profesionálů. „Těší mě, že občanská iniciativa je schopna ovlivnit kroky úřadů. Hlas občanů je slyšet, a to je dobrá zpráva pro českou demokracii,“ uvedl zakladatel iniciativy, advokát Petr Novotný.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY