Sobota, 28. května, 2022

Korunní svědek v kauze Sovák si nejdřív sám řekl Metrostavu o úplatek 50 milionů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Případ bývalého soudce Vrchního soudu Zdeňka Sováka se začíná pěkně zamotávat. Jak vyplývá z policejních dokumentů, korunní svědek policie Ladislav Kirschner si před tím, než případ oznámil, sám v Metrostavu řekl o úplatek 50 milionů korun. Validita svědka, který si mimochodem aktuálně odpykává sedmiletý trest za velký podvod, se pro orgány činné v trestním řízení začíná limitně blížit nule.

Ladislav Kirschner sloužil v devadesátých letech ve Ústředně kriminální policie, z níž se později vydělil například Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Policejní řady opustil kvůli trestné činnosti.

Kirschner byl pak v roce 1997 pravomocně odsouzen k nepodmíněnému pobytu za mřížemi za vydírání a zneužití pravomoci veřejného činitele, kterého se dopustil jako policista elitního útvaru. Po vynesení rozsudku neustále žádal o odklad trestu ze zdravotních důvodů a soud mu po několika letech, v roce 2002, vyhověl.

Nebyl to poprvé ani naposledy, co byl Kirschner souzen. Na sklonku loňského roku dozvěděl, že má nastoupit sedmiletý trest za podvod v pražské ruzyňské věznici.

Ještě před tím si Ladislav Kirschner, žijící si výrazně nad poměry střední třídy, „střihl“ svoji životní roli. Stal se korunním svědkem v údajné úplatkářské kauze dnes už bývalého soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka. Jenže postupně začíná vycházet najevo, že jeho svědectví nemá valné ceny. Proč?

Svědek sám nabídl pomoc za 50

Vyšlo totiž najevo, že Kirschner sám vznesl korupční požadavek na vrcholného manažera společnosti Metrostav Ivo Vrbku, a to ještě před tím, než údajnou korupční kauzu oznámil na ministerstvu spravedlnosti. Právě odvolací soudní řízení se společností Metrostav na Vrchním soudu v Praze kvůli kauze středočeského hejtmana Davida Ratha je středobodem údajné korupční kauzy soudce Sováka a jeho přítele Milana Bíby. A právě Bíba byl pak hlavním hybatelem děje, komunikoval s Kirschnerem a soudce Sováka si doslova otočil kolem prstu.

Ivo Vrbka už manažerem Metrostavu není, není vyloučeno, že konec jeho éry ve velké stavební společnosti souvisí s kontaktem s Ladislavem Kirschnerem.

Ivo Vrbka se potkal s Ladislavem Kirschnerem loni 6. a 11. února v jídelně budovy sousedící s centrálou Metrostavu. Z jednání s ním pořídil rukou psaný záznam.

„Vedle běžných obchodních záležitostí zazněla informace, že nějaká osoba žijící někde jemu blízko, zná dobře soudce Vrchního soudu p. Sováka, který nám prý nabízí pomoc s našimi problémy (kauzami). Za takovou pomoc by si prý představoval odměnu 50. mil Kč. Nabízenou pomoc jsem odmítl, informoval GŘ (generálního ředitele – pozn. red.), ten zavolal pana Mališe. Nabídku jsme vyhodnotili jako hloupost, příp. provokaci. Tento podnět předávám ing. Hrdinovi k dalšímu zpracování,“ napsal dva dny po schůzce s Kirschnerem Ivo Vrbka.

Problém spočívá v tom, že Ladislav Kirschner přenesl tuto korupční nabídku manažerovi Metrostavu několik dní před tím, než šel údajnou trestnou činnost sám nahlásit na ministerstvo spravedlnosti.

„Dne 26. 2. 2020 Ladislav Kirschner podal ve věci trestní oznámení a následně začal spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení,“ stojí ve sdělení obvinění soudci Sovákovi a dalším podezřelým.

Ladislav Kirschner tedy už 6. a 11. února přednesl korupční nabídku stavební společnosti a údajnou trestnou šel nahlásit na ministerstvo spravedlnosti až 26. února. Pomiňme nyní fakt, že na ministerstvu spravedlnosti se trestní oznámení podat nedá a je záhadou, kde jej odsouzený podvodník Kirschner, podal. Mnohem závažnější je fakt, že z jeho úst zazněla korupční nabídka ve výši 50 milionů korun společnosti Metrostav.

Manažer už v Metrostavu nepracuje

Ekonomický deník se proto obrátil na Metrostav a jeho manažera Ivo Vrbku, aby setkání s Ladislavem Kirschnerem blíže vysvětlil. Z odpovědi vyplynulo, že Ivo Vrbka už není top manažerem Metrostavu.

„Děkujeme Vám za zájem o dění ve Skupině Metrostav a její největší společnosti Metrostav a.s. Dotazy, které směřujete na bývalého výrobně technického ředitele, pana inženýra Ivo Vrbku, nemůžeme z pozice Metrostav a.s. komentovat a ani je Vaším jménem po našem bývalém spolupracovníkovi vyžadovat, neboť se jedná o jeho soukromou záležitost mimo rámec jeho působení v naší společnosti. Doporučujeme tedy obrátit se s těmito dotazy na pana Vrbku napřímo,“ odpověděl na otázky Ekonomického deníku mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Po delší době se ozval i Ivo Vrbka.

„Vážený pane redaktore, rád bych vám pomohl, bohužel jsem ale musel podepsat mlčenlivost a nemohu tak na níže zaslané dotazy odpovědět. S pozdravem, Ivo Vrbka,“ stojí v e-mailu.

Kriticky hodnocený ráfek

Je proto s podivem, že Národní centrála proti organizovanému zločinu, konkrétně policistka Jana Šebková kladla v ráfka (zdroj informací, jak se policejním žargonem říká) Ladislava Kirschnera takovou důvěru, že mu svěřila řízený policejní úplatek ve výši 1,5 milionu korun, který se ztratil.

„Policejním orgánem byla kriticky hodnocena motivace a věrohodnost tvrzení Ladislava Kirschnera. Důvodem je fakt, že Ladislav Kirschner je pravomocně odsouzen pro násilnou i majetkovou trestnou činnost, a z mediálních zdrojů vyplývá, že má kontroverzní minulost. Informace sdělené Ladislavem Kirschnerem, které měl možnost policejní orgán zpětně ověřit, zcela zapadají a potvrzují skutečnosti jim sdělené a policejní orgán nemá pochyb o jejich pravdivosti. Navíc důkazy zajištěné následně v průběhu prověřování potvrzují informace sdělené Ladislavem Kirchnerem v jeho podání,“ napsali detektivové NCOZ do sdělení obvinění soudci Sovákovi a spol., do kterého mohl Ekonomický deník nahlédnout.

„Ladislav Kirschner na nabídku ovlivnění a požadavek protiplnění naoko přistoupil. Následně mezi ním a Milanem Bíbou proběhla další jednání, zejména v obchodním centru Černá růže. Na Příkopě
853, Praha 1 — Nové Město, ale též na adrese současného pobytu Ladislava Kirschnera a Milana Bíby a dalších místech zejména v Praze, kde Milan Bíba upřesňoval svoji nabídku, resp. požadavek na plnění,“ lze se dále dočíst ve sdělení obvinění.

Nikde ale nefiguruje informace o tom, že Ladislav Kirschner si řekl dnes už bývalému manažerovi Metrostavu Ivo Vrbkovi o 50 milionů korun minimálně 11 dní před tím, než údajnou trestnou činnost nahlásil na ministerstvu spravedlnosti. Není totiž vyloučeno, pokud informace o údajné úplatkářské skupině byly validní, že Kirschner sám by stál, obrazně řečeno, v tomto potravinovém řetězci.

Nelze tako vyloučit to, že poté, co Kirschner v Metrostavu neuspěl se svou nabídkou, začal řešit sedmileté vězení, do kterého se mu kvapně blížil nástup.

Kam zmizel milion a půl?

O čem je kauza soudce Sováka? Invalidní důchodce Milan Bíba měl podle policie za úplatek společně se dnes už bývalým soudcem Vrchního soudu Zdeňkem Sovákem nabízet ohýbání odvolacích rozsudků. Jako například v případě odvolacího řízení stavebního gigantu Metrostav. Od firmy měli podle policie požadovat desítky milionů korun za to, že v její prospěch ohnou verdikt ve druhé větvi kauzy bývalého politika Davida Ratha.

Sedmdesátiletého Zdeňka Sováka, s dalšími čtyřmi podezřelými, mimo jiné podnikatelem Milanem Bíbou a jeho přítelkyní Charlotte Mulénovou policie zadržela o prvním prosincovém víkendu. Sováka obvinila z nepřímého úplatkářství a soudkyně Obvodního soudu v Praze 1 Pavla Hájková poslala i přes velmi špatný zdravotní stav do vazby. Z vazby už Sovák vyšel.

Vyšetřovatelé do spisu napsali, že Sovák má s Bíbou přátelský vztah. Bíba měl podle policie soudci zajišťovat odvoz do práce, stravu i oblečení. Podle policistů spolu dvojice rozebírala, jak by se daly ovlivnit jednotlivé trestní věci a co by se za to dalo získat. Sovák měl dle sdělení obvinění údajně i slibovat, že bude působit i na jiné soudce.

Korunním svědkem v této kauze je už zmíněný bývalý policista Ladislav Kirschner. Ten předával v rámci předstíraného převodu věci policií zinscenovaný úplatek ve výši 1 a půl milionu korun, byl nějaký čas před zadržením soudce Sováka a dalších čtyř podezřelých, odsouzen za podvod. Své oběti měl Kirschner připravit o 35 milionů korun. Že má nastoupit sedmiletý trest za podvod v pražské ruzyňské věznici se Kirschner dozvěděl na sklonku roku.

Mimochodem, před soudem nestál poprvé. Dosud ale za mřížemi neskončil, v prvním případě za vydírání – kvůli údajně nevyléčitelné duševní chorobě soud od výkonu trestu upustil, za další vydírání pak dostal Kirschner podmínku.

Také poslednímu trestu se Kirschner bránil nejprve argumentem, že trpí nevyléčitelnou duševní poruchou. „Dovolatel trpí nevyléčitelnou duševní poruchou,“ uvedl jeho advokát advokát Pavel Švácha v dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten jeho dovolání ale odmítl, zde.

Policie Kirschnera, který se vyhýbal nástupu trestu, zadržela v pátek 12. února večer kolem 19 hodiny a převezla ho do věznice, kde si má odpykat sedmiletý trest.

Ladislav Kirschner údajnou korupci oznámil náměstkovi ministra spravedlnosti Jeronýmu Tejcovi, ke kterému se objednal přes jeho asistentku.

Následně proběhla schůzka s Tejcem, které měli být podle neoficiálních informací přítomni i další lidé z ministerstva. Na schůzce měl prý Kirschner podat trestní oznámení. To ovšem dle litery zákona u náměstka ministra učinit nelze.

Náměstek ministryně spravedlnosti Jeroným Tejc schůzku s Ladislavem Kirschnerem potvrdil jako oficiální. Sdílný ale nebyl. „Omlouvám se, ale jsem vázán mlčenlivostí,“ řekl reportérovi Ekonomického deníku do telefonu.

Až poté začal Kirschner vypovídat na policii. Té sdělil, že ho měl na počátku loňského roku oslovit Milan Bíba s tím, že má možnost ovlivnit rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Mimo jiné v rámci odvolacího řízení ve prospěch nepravomocně odsouzené právnické osoby v kauze Rath – společnosti Metrostav.

Ladislav Kirschner předával řízený úplatek Milanu Bíbovi. Ale peníze se ztratily a policie je dosud nenalezla. Přiznal to vyšetřoval při nedávné prohlídce domu Milana Bíby, kde policie zabavovala majetek.

„Peněžní prostředky, které Milan Bíba neoprávněně získal od Ladislava Kirschnera, se nepodařilo v dosavadním průběhu trestního řízení zatím zajistit. Je tedy dán důvodný předpoklad, že tyto finanční prostředky byli obviněnými Milanem Bíbou a Charlotte Mulénovou spotřebovány,“ napsal detektiv Národní centrály proti organizovanému zločinu do protokolu o domovní prohlídce, která byla ve skutečnosti zabavováním majetku.

Monitorované schůzky

Poté se rozjelo policejní vyšetřování a schůzky mezi oběma muži se začaly odehrávat pod taktovkou Národní centrály proti organizovanému zločinu. Dvě splátky údajné zálohy ve výši jednoho a půl milionu korun, které někdejší, třikrát odsouzený, kriminalista Bíbovi podle detektivů předal, nebyly od Metrostavu, ale od vyšetřovacího týmu. Ten vedla Jana Šebková (mimochodem šéfka policejního týmu, který se podílel na zatčení exhejtmana Davida Ratha). Tým předání řízeného úplatku při předstíraném převodu věci sledoval.

Statisíce korun ale převzal pouze Bíba.

„Milan Bíba požadoval pro sebe a Zdeňka Sováka za ovlivnění rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v rámci odvolacího řízení ve prospěch nepravomocně odsouzené právnické osoby Metrostav a fvzických osob z této společnosti, konkrétně nejméně ve prospěch nepravomocně odsouzeného tehdejšího generálního ředitele Pavla Piláta, po Ladislavu Kirchnerovi, který měl dle pokynu Milana Bíby tuto nabídku a požadavek tlumočit zástupcům společnosti Metrostav, finanční plnění ve výši 50 až 100 milionů korun,“ tvrdí o akci detektivové NCOZ.

Peníze měly být dle nich určeny pro Milana Bíbu a soudce Zdeňka Sováka a výše a forma takto vyčísleného požadovaného úplatku se měla následně upřesnit podle navazující dohody o rozsahu snížení uloženého trestu.

„Milan Bíba požadoval po Ladislavu Kirschnerovi, aby tlumočil zástupcům společnosti Metrostav, požadavek na finanční plnění ve výši 3 miliony korun v hotovosti, jako zálohy, která měla být dle jeho tvrzení určena pro soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka, aby začal činit kroky k tomu, že trestní věc nepravomocně odsouzené společnosti Metrostav po postoupení z Krajského soudu v Praze na Vrchní soud v Praze, dostane přidělený senát Zdeňka Sováka k vyřízení tak, aby ji byl Zdeněk Sovák následně schopen ovlivnit,“ tvrdí dále policie.

Jak policisté později dohledali, jeho partnerka Charlotte Mulénová vložila 808 tisíc korun na pětačtyřicetkrát na bankovní účet. Ta je teď také obviněna za praní špinavých peněz. Policie zadokumentovala, že Mulénová peníze vložila prostřednictvím bankomatu v pětačtyřiceti vkladech na bankovní účet u Komerční banky.

Jan Hrbáček, Ekonomický deník

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY