Středa, 17. srpna, 2022

Řecký soud odmítl pozastavit povinné očkování zdravotníků

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Řecký nejvyšší správní soud dnes zamítl žádost odborů, aby pozastavil účinnost zákona, který nařizuje povinné očkování personálu v nemocnicích a pečovatelských domech. O rozsudku informují řecká média. Kvůli nové povinnosti minulý týden zdravotníci stávkovali a v neděli vyšly do ulic tisíce lidí.

Podle odborového svazu zaměstnanců v nemocnicích POEDI nový zákon porušuje ústavní práva řeckých zdravotníků. S tímto argumentem se ale nejvyšší správní soud neztotožnil. Odborový svaz podal ještě jinou žádost na zrušení zákona, kterou soudy ještě neprojednaly. POEDI také podpořil zaměstnance, kteří ve čtvrtek pět hodin proti zákonu stávkovali.

Mluvčí řecké vlády dnes řekl, že povinné očkování zdravotníků je stěžejní pro budoucí vývoj epidemie. „Zákon bude uplatněn beze zbytku,“ uvedl. Podle normy, která ma začít platit 1. září, bude možné poslat na nucenou a neplacenou dovolenou zaměstnance ve zdravotnických zařízení, kteří nejsou naočkováni alespoň první dávkou vakcíny proti covidu-19. Podobná povinnost platí od poloviny srpna i pro zaměstnance v pečovatelských domech. Kritici zákona ale namítají, že jeho striktní dodržení by mohlo vést k nedostatku personálu a k ohrožení fungování nemocnic.

Podle agentury AP vyšlo na protest proti nové povinnosti v neděli do ulic druhého největšího řeckého města Soluně až 10.000 lidí. Zhruba 8000 lidí se jich shromáždilo v Aténách, kde se část demonstrantů střetla s policií. Ta použila slzný plyn a vodní děla.

Ze zhruba 10,7 milionu obyvatel Řecka má dokončené očkování proti covidu-19 zhruba 5,7 milionu lidí. V letních měsících Řecko zaznamenalo nárůst výskytu nákazy koronavirem. Počet nových případů se v posledním týdnu ustálil nad 3000 denně. Zvýšil se také počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, a to zhruba z deseti denně na konci července na 30 denně na konci srpna.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY