Středa, 29. září, 2021

Slováci začali stíhat kvůli podezření z korupce oligarchu Výboha. Druhdy jednu z klíčových postav české kauzy Pandur-Dalík

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Slovenská policie obvinila oligarchu a zbrojaře Miroslava Výboha. Obvinění souvisí s kauzou, která nese krycí název Celník, a má se týkat i dalších osob. Výboh je dobře znám i v České republice. Figuroval například v korupční kauze nákupu obrněných transportérů Pandur. V ní byl odsouzen český lobbista Marek Dalík. Jenže podle něj to byl právě Výboh, kdo měl při jednáních s výrobci armádní techniky prosazovat žádost o 18 milionů eur za pokračování kontraktu na její nákup. Výboh se aktuálně zdržuje v zahraničí, není vyloučeno, že na něj bude vydán zatykač.

Miro, jak se Miroslavu Výbohovi přezdívá, je zatím největší rybou z oligarchů, které slovenská policie aktuálně stíhá kvůli podezření z korupce. Je považován za jednoho z nejbližších lidí bývalého premiéra a šéfa Směru Roberta Fica. Ten Výboha nazval osobním přítelem.

O obvinění Výboha informoval jako první slovenský Denník N. Podnikatel patřil dlouhodobě k významným hráčům v pozadí slovenského politické strany Směr.

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) při středeční akci zadržela hned několik osob. Jsou mezi nimi i bývalý státní tajemník ministerstva financí Radko Kuruc či bývalá šéfka daňařů Lenka Wittenbergerová.

Miroslava Výboha se policii zadržet nepodařilo. Je o něm známo, že se dlouhodobě zdržuje v zahraničí, jako své bydliště udává adresu v Monaku. Je také honorárním konzulem této země.

Pokud se Výboh nepřihlásí orgánům činným v trestním řízení sám, přichází v úvahu i vydání zatykače.

Zatím nejsou známy všechny podrobnosti středeční policejní akce. Speciální prokuratura podle slovenských médií potvrdila zatím jen to, že se zásah týkal kauzy Celník 3.

„Bližší informace poskytneme, až když to procesní situace dovolí,“ uvedla mluvčí speciální prokuratury Jana Tökölyová.

Kajícníci opět mluví

Kauza Celník se týká převážně IT projektů na finanční zprávě. Od ledna je v ní kromě jiných obviněn i oligarcha Josef Brhel a jeho bratr Peter Brhel, bývalý šéf finanční správy František Imrecze či bývalý šéf IT sekce finanční správy Milan Grega, nebo podnikatel v IT branži Michal Suchoba.

Imrecze a Suchoba spolupracují už delší dobu s policií a popisují korupční mechanismy ve státní správě.

Miroslav Výboh obvinění podle slovenských médií komentoval se slovy, že se o něm dozvěděl z médií. Páchání trestné činnosti popřel.

„Obvinění mé osoby mi zapadá do kontextu informací z posledních dnů ohledně manipulaci výpovědí kajícníků,“ reagoval. Kajícníky jsou na Slovensku označováni bývalí vysocí státní úředníci nebo důstojníci ozbrojených složek, podezřelí z trestné činnosti, kteří ji s vidinou nižších trestů obsáhle popisují.

Výboh dodal, že se v zahraničí zdržuje dlouhodobě ze soukromých a pracovních důvodů, ale aktuálně je podle svých slov v kontaktu s vyšetřovatelkou a je připraven poskytnout orgánům činným v trestním řízení součinnost. Naznačil ovšem, že by chtěl vypovídat na dálku.

„Využiji však všechny zákonné možnosti obhajoby na očištění mého jména a jsem přesvědčen o tom, že v krátké době budu moci předložit nezvratné důkazy o nesmyslnosti tohoto obvinění,“ prohlásil podle slovenských médií Výboh s tím, že mu je „nesmírně líto, že jeho jméno se stalo součástí politického souboje „.

Odevzdal úplatek Pellegrinimu?

Už několik týdnů je známo, že kajícníci – nebo srozumitelněji česky: žadatelé o status spolupracujícího obviněného – František Imrecze a podnikatel Michal Suchoba, s policií spolupracují a vypovídají i o Miroslavu Výbohovi.

Mezi aktuálně obviněnými figurují:

Obvinění v kauze Celník 3. Foto: Jan Hrbáček

Portál Aktuality.sk tak například upozornil, že Miroslav Výboh měl být údajně zprostředkovatelem úplatku ve výši 150 tisíc eur od Suchoby pro bývalého premiéra a dnes šéfa strany Hlas Petra Pellegriniho.

Penězi si měl chtít Suchoba zajistit politickou podporu pro zavedení státní virtuální pokladny, z čehož chtěl finančně profitovat na souvisejících zakázkách pro jeho firmy.

„Při cestě z restaurace se mě Peter Pellegrini zeptal, jestli tu finanční odměnu od Michala Suchoby umíme zrealizovat prostřednictvím Miroslava Výboha,“ vypověděl údajně František Imrecze o událostech z přelomu let 2013 a 2014.

Peter Pellegrini byl tehdy státním tajemníkem na ministerstvu financí.

Shodně s Imreczem má údajně vypovídat i Suchoba. Ten měl detektivům NAKA popsat, jak Výboh přinesl 150 tisíc eur v pětistovkových bankovkách v krabici od luxusního šampaňského Cristal. Když předání peněz úspěšně proběhlo, tak Výboh ostatním jen vzkázal, že „Pelle děkuje“.

Miroslav Výboh se k těmto svědectvím zatím konkrétně nevyjádřil, Peter Pellegrini to označil za lež. V reakci dodal, že snad nejde „o pomstu za neuvedení (Imreczeho) do funkce ministra financí“.

Původní stanovisko pak Pellegrini zopakoval i po Výbohově obvinění, a zdůraznil, že „jako veřejný funkcionář od nikoho nikdy nic nežádal, ani nic neobdržel“.

„Výpověď obviněného a dnes již propuštěného pana Imreczeho o Petrovi Pellegrini je nepravdivá a nevidíme důvod ji komentovat,“ vzkázala pak mluvčí strany Hlas Patrícia Macíková.

Bývalý šéf finanční správy Imrecze byl před týdnem propuštěn z vazby, v níž byl od konce ledna. V současnosti je s bývalým šéfem kriminálního úřadu finanční správy Ľudovítem Makó jedním z nejznámějších slovenských kajícníků.

Pandury a další kontrakty

Ale zpět k Výbohovi a jeho aktuálním místu pobytu v Monaku. Z toho, že je obviněný Výboh honorárním konzulem Monaka, mu plynou jisté výhody, ale diplomatickou imunitu před trestním stíháním nemá. Na základě Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích totiž platí, že stíhání konzula musí probíhat „s ohledem na jeho osobu způsobem, který by co nejméně narušil výkon konzulárních funkcí“.

V minulosti se Výbohovo jméno hojně objevovalo také v České republice. Zejména v rámci mezinárodní korupční aféry s nákupem obrněných transportérů Pandur českou armádou.

Odsouzený český lobbista Marek Dalík, který jej již na svobodě, Výboha u soudu charakterizoval jako důvěrníka slovenského premiéra Roberta Fica, který chodil na jednání s tehdejším českým premiérem Mirkem Topolánkem. Výboh prý vystupoval jako Ficův poradce.

Šéf Směru Fico v roce 2014 potvrdil, že v minulosti se s těmito přáteli (myšleno viz výše) setkal na jižní Moravě.

„Já si vyhrazuji právo na soukromé přátelské setkání s lidmi, kde se cítím příjemně a kde si velmi rád dám pohár vína,“ nechal se slyšet Fico.

Odmítl, že by měl něco společného s Pandury. O Výbohovi řekl, že ho zná dvacet let, jsou osobní přátelé a nebude ho zatracovat.

O Výbohově angažmá v kauze Pandury promluvil více Marek Dalík.

Když podával v roce 2018 ústavní stížnost proti svému odsouzení, konstatoval v ní, že korupční nabídka nepadla z jeho úst, ale z úst Mira Výboha. Dalík soudům vytkl to, že nepřipustily Výbohův výslech na rakouské prokuratuře.

Marek Dalík z počátku soudního líčení víceméně mlčel. Otevřenou výpověď poskytl soudu až na posledním líčení a zmínil, že částku 3 krát 6 milionů eur (oněch na začátku textu zmiňovaných 18 milionů – pozn. red.) neměl na setkání se zástupci rakouské zbrojovky neměl vyslovit on, ale Výboh.

Po Dalíkově otevřené výpovědi před odvolacím soudem nabrala tato informace, již podporují spisy rakouské prokuratury, na důležitosti. A proto zasloužila nové posouzení, jak tvrdil v Dalíkově ústavní jeho advokát Tomáš Gřivna.

„Závěr odvolacího soudu, že výpověď Dalíka není podpořena žádným dalším důkazem, objektivně působí jako jurisdikční libovůle, jestliže soud neprovedl důkazy, které by mohly prokázat právě to, co Dalík vypověděl: že částku 3 krát 6 milionů eur na schůzce neuvedl on, ale Miroslav Výboh,“ argumentuje Tomáš Gřivna.

Marek Dalík ale se stížností neuspěl, odpykal si část trestu a za dobré chování byl podmínečně propuštěn. Stín korupční výzvy tak zůstal na něm i přes to, že později označil za jejího původce Miroslava Výboha.

Ficův neoficiální poradce Výboh se točil kolem armády neustále. V minulosti stál také za zbrojařskou firmou Willing, která získávala různé armádní zakázky, zejména na opravy ruských stíhaček MiG-29.

Výboh byl v roce 2007 také členem Ficovy delegace, která cestovala s tehdejším premiérem na setkání s vůdcem Muammarem Kaddáfím do Libye. Kromě toho byl zbrojař s tehdejším premiérem ve stejný rok i na oficiální návštěvě v Moskvě.

Aktivity Mira Výboha na ministerstvu obrany a jeho blízkost k politikům jsou zmiňovány i ​​v depeších amerických diplomatů, které zveřejnil portál WikiLeaks.

Setkání se špičkami Směru popřel

Ve výpovědích před soudem Mira Výboha loni v březnu zmínil i bývalý důstojník Slovenské informační služby SIS Peter Tóth.

Tvrdil, že Fico a Kaliňák se v minulosti pravidelně setkávali v hotelu Doubletree by Hilton se sponzory Směru – Josefem Brhelem, Miroslavem Výbohem, ale i Jurajem Širokým nebo Norbertem Bödörom. Setkání se podle něj konaly v privátním patře a byla tam podle Tótha přijímána mnohá politická rozhodnutí.

Výboh jeho výpověď označil za konspiraci a taková setkání popřel. Naopak, ministr vnitra Robert Kaliňák setkání v Hiltonu připustil, ale odmítl, že by se odtud „řídila země“. Setkání se prý zúčastnil „několikrát“. Do hotelu prý chodil proto, že Bödörovi poskytoval právní služby. Bödör podle něj „fungoval jako investor“.

Norbertu Bödörovi, jeho otci, a bezpečnostní agentuře Bonul, kteří jsou středobodem jiného vyšetřování slovenské policie, se partnerský portál České justice Ekonomický deník věnoval například zde.

Jan Hrbáček

Článek původně vyšel na webu Ekonomický deník, který stejně jako Česká justice náleží do mediální skupiny Media Network.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY