Pondělí, 23. května, 2022

Soudce: Uprchlý Wolf musí mít prostředky a počínat si sofistikovaně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Odsouzený bývalý politik ČSSD Petr Wolf se už bezmála devět let ukrývá, pravděpodobně v zahraničí, před spravedlností. Pátrání po něm policie vyhlásila 25. ledna 2013. Podle soudce Krajského soudu v Ostravě Miroslava Muchy, který jej poslal do vězení za dotační podvod, musí mít uprchlý bývalý poslanec dostatečné finanční zdroje a postupovat velmi sofistikovaně. Policie momentálně případ nechce komentovat. Podle posledních policejních informací z roku 2019 se Wolf ukrývá v Paraguayi.

„Aktuálně nemáme k případu žádné informace ke zveřejnění,“ řekl pouze mluvčí policejního prezidia David Schön. Podle Muchy ale pátrání intenzivně pokračuje. „Jsem v občasném kontaktu s policisty, kteří pátrání mají na starost. Vím, že intenzivně pracují. Zatím ale neúspěšně,“ řekl předseda senátu.

Dodal, že bývá informován o tom, jak pátrání postupuje a jaké kroky policie podniká. „Pátrají všemi možnými prostředky. Je ale obtížné najít někoho, kdo má dostatečné prostředky. Navíc v zemi, se kterou nemá Česká republika uzavřenou smlouvu a spolupráci,“ řekl. Podle něj musí Wolf postupovat sofistikovaně a mít k dispozici peníze, které mu skrývání umožní. Popřípadě si musí v zemi pobytu najít nové živobytí a prací si vydělávat. „Těžko říct, co by pan Wolf mohl v takovém případě nabídnout,“ řekl soudce.

V roce 2019 policisté zveřejnili, že Wolfa vypátrali právě v jihoamerické Paraguayi. Tamní policisté však zatím nepřistoupili k jeho zadržení. Od té doby k jeho pobytu nic oficiálního neuvedli. Dva roky po útěku uprchlý politik požádal ministerstvo spravedlnosti o milost. Žádost tehdy podal Wolfův rodinný příslušník. Odůvodněna je tím, že na odsouzeném bylo spácháno bezpráví. „Milost tehdy udělena nebyla,“ řekl Mucha. Dva týdny po útěku byl ještě Wolf v kontaktu s médii. Prostřednictvím SMS zprávy Právu sdělil, že se proměnil ve strom a trápí jej datel.

Wolf byl v roce 2006 zvolený za ČSSD do Poslanecké sněmovny. Později ze strany odešel a příležitostně hlasoval s tehdejší vládní koalicí premiéra Mirka Topolánka (ODS). Ostravský soud jej uznal v roce 2012 vinným z toho, že podvedl ministerstvo životního prostředí, od něhož dostal dotace na základě nepřesných, zkreslených a lživých informací. Na dva projekty spolu s manželkou v letech 2005 až 2007 čerpal 11 milionů korun. Část peněz použil na hrazení vlastních nákladů. Projekty navíc byly zkopírovány z internetu.

Bývalému poslanci za to ostravský krajský soud uložil pět let vězení a pokutu milion korun. Vrchní soud v Olomouci trest Wolfovi zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů korun. Odsouzena byla i Wolfova manželka k podmíněnému tříletému trestu a pokutě milion korun. Na svých internetových stránkách Wolf uvedl, že rozhodnutí soudu považuje za nesprávné a nespravedlivé.

V lednu 2013 neúspěšně požádal o odložení výkonu trestu. Do vězení nenastoupil a policie 25. ledna 2013 vyhlásila po odsouzeném pátrání. V únoru byl vydán evropský zatykač a v dubnu pak i mezinárodní. Do vězení Wolf odmítá nastoupit, peněžitý trest ale s manželkou uhradili ve splátkách. Peníze přicházely na účet soudu i v době, kdy už byl na útěku. Platila je uprchlíkova manželka.

Svým útěkem do zahraničí si ale odsouzený bývalý poslanec nepomůže. Na nástup do výkonu trestu se sice vztahuje desetiletá promlčecí lhůta, pro Wolfa ale pravděpodobně neplatí. „Promlčení by přicházelo do úvahy, pokud by se nástupu do vězení vyhýbal v Česku. Pobyt v cizině se do této lhůty nezapočítává. Pokud je opravdu v zahraničí, po návratu do Česka bude muset vykonat celý trest,“ řekl právník Tomáš Miketa. Útěkem do zahraničí si naopak může ještě pohoršit. Za maření výkonu úředního rozhodnutí mu totiž hrozí další dvouletý trest.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY