Neděle, 3. července, 2022

Blažek se Zemanem probírali priority ministerstva, situaci v justici a vězeňství

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) představil dnes prezidentově poradnímu týmu priority resortu. S hlavou státu hovořili i o stavu justice a situaci ve vězeňství. O výsledku jednání informoval mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Zeman se o justici dlouhodobě radí s Blažkovou předchůdkyní ve funkci Marií Benešovou (za ANO). V poslední době prezident řešil například nominaci nového ústavního soudce.

Blažek České justici v pátek sdělil, že na zasedání expertního týmu jde poprvé a čeká obecnou diskusi o stavu ministerstva a justice. Podle mluvčího dnes informoval prezidenta, že pracovní komise zpracovává a projednává první verzi částí nového trestního řádu, který má modernizovat, zrychlit a zkvalitnit soudní řízení, a o výsledcích takzvaného milostivého léta, které pomohlo zbavit exekucí část dlužníků. Celkově požádalo o vyčíslení jistiny pro účely milostivého léta 51.000 lidí. „Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se dnes v Lánech poprvé zúčastnil jednání expertního týmu prezidenta republiky Miloše Zemana. Představil priority Ministerstva spravedlnosti včetně již plněných bodů Programového prohlášení vlády. Mezi projednávanými tématy byl mj. stav české justice nebo aktuální situace ve vězeňství,“ sdělil Řepka České justici.

Aktuálně ministerstvo podle Řepky zpracovává změny vyhlášek upravujících odměny znalců, znaleckých kanceláří a znaleckých ústavů a soudních tlumočníků a soudních překladatelů, které by měly nabýt účinnosti 1. ledna 2023. Ve spolupráci s Českou advokátní komorou projednává možnou podobu novely zákona o advokacii.

Co se týká odměňování zaměstnanců v justici, ministerstvo dosáhlo navýšení rozpočtu. „Vzhledem k tomu, že v roce 2022 nedochází v této oblasti k navýšení platových tarifů, je toto navýšení směřováno do netarifních složek platu, což umožňuje předsedům soudů a vedoucím státním zástupcům zohlednit potřebnost a zásluhovost konkrétních zaměstnanců,“ uvedl. Na soudy nově nastoupil plánovaný počet nových soudců.

Ve vězeňství Probační a mediační služba s Vězeňskou službou ověřila v praxi 18 věznic model komisí pro podmíněné propuštění, který by mohl být využit jako příprava vězněných na možnost podmíněného propuštění. Probační a mediační služba také chystá podmínky pro vyhlášení nové veřejné soutěže na dodavatele elektronického monitorovacího systému tak, aby byl do konce 2022 znám vítězný dodavatel a v roce 2023 začal nový systém fungovat.

S Blažkem, který je rovněž brněnským advokátem, se Zeman setkal při středečním jmenování 39 nových soudců na Hradě. Schůzku v Lánech měli 29. března. Tehdy Zeman ministra podle sdělení Hradu informoval, že několik dní zpět udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Jednali také o žádosti Ukrajinců vězněných v ČR o udělení milosti i právě o jmenování soudců.

Kontroverzní Zemanova milost Balákovi vyvolala kritické reakce, a to i mezi některými ministry, kteří uvedli, že vláda by měla zvážit zkrácení rozpočtu Hradu. Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) k tomu řekl, že pro kabinet bude důležité vyjádření ministra Blažka. Základní parametry rozpočtu prezidentské kanceláře schvaluje sněmovní rozpočtový výbor. Letos odebral prezidentské kanceláři proti původnímu rozpočtu kvůli úsporám 22 milionů korun, Hrad tak má k dispozici 398,4 milionu Kč.

Poradní tým prezidenta se v minulosti scházel zhruba jednou za měsíc. Loni naposled zasedl loni na podzim před hospitalizací Zemana v Ústřední vojenské nemocnici, poté se sešel až letos v březnu kvůli inflaci.

Kdo je členem expertního týmu prezidenta Zemana?

Marie Benešová
Vladimír Dlouhý
Jaroslav Hanák
Rudolf Jindrák
František Lukl
Vratislav Mynář
Martin Nejedlý
Jiří Rusnok
Miroslav Toman
Jaroslav Zavadil

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY