Neděle, 3. července, 2022

Předsedkyně: O omezení svéprávnosti lobbisty Redla rozhoduje plzeňský soud od roku 2008

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

O omezení svéprávnosti podnikatele a lobbisty Michala Redla, stíhaného v kauze korupce v pražském dopravním podniku, rozhoduje plzeňský okresní soud opakovaně od roku 2008. Poslední přezkumné řízení se konalo 13. května a zatím není pravomocné. Uvedla to předsedkyně Okresního soudu Plzeň – město Petra Pavlíčková. Policie Redla označuje za hlavu zločinecké skupiny. Postupem okresního soudu se zabývá i předsedkyně Krajského soudu v Plzni Věra Oravcová. Zjišťuje zatím podrobnosti o případu.

Okresnímu soudu připadlo rozhodování o omezení svéprávnosti Redla podle jeho tehdejšího bydliště. „V době, kdy se zahajovalo řízení o svéprávnosti, posuzovaný měl tady trvalý pobyt a faktické bydliště. Takže jsme byli správně příslušní. Omezení svéprávnosti se opakuje ve vlnách, jsou tam na to stanovené zákonné lhůty. Když jsem si dělala lustraci spisu, našla jsem první omezení už z roku 2008,“ řekla Pavlíčková. Přezkumné řízení se dříve dělalo po třech letech, nyní je to po pěti. Soud je podle Pavlíčkové povinen řízení o přezkumu vždy v dané lhůtě zahájit, pokud například posuzovaný člověk nezemře. „Naposledy to bylo 13. května. Doložka právní moci aktuálně vyznačena není, protože rozsudek byl rozesílán 10. června a jediné, co vím, je, že hmotně právní opatrovník se vzdal práva odvolání. Takže předpokládám, že do právní moci dojde,“ uvedla Pavlíčková.

Podrobnosti o spisu si vyžádala Oravcová. Teprve se bude rozhodovat o dalším postupu, který jí jako předsedkyni nadřízeného soudu náleží. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na twitteru v pondělí uvedl, že se případem zabývá. „Hovořil jsem s předsedkyní Krajského soudu v Plzni, která věc prověřuje,“ napsal.

„Pan ministr mě o tom informoval, ale já zatím teprve zjišťuji veškeré dostupné informace, které jako předsedkyně krajského soudu zjistit mohu. Vstoupila jsem do jednání s Okresním soudem Plzeň – město a teprve očekávám nějakou zprávu od předsedkyně okresního soudu. Podle toho, jaké údaje se mi podaří zjistit, stanovím další postup. Pokud tedy tam bude co prověřovat. Pokud například zjistím, že ta věc je pravomocně skončena, je to mimo moji kompetenci,“ řekla Oravcová.

Pavlíčková neví, jaká by měla být přesně role předsedkyně krajského soudu a co přesně ministr požaduje. Předsedkyni krajského soudu podle svých slov řekla, v jaké fázi řízení je i to, že kopii spisového materiálu si udělala policejní centrála proti organizovanému zločinu. „Co se týče rozhodovací činnosti, do toho předsedkyně krajského soudu zasahovat nemůže, stejně jako nemůžu zasáhnout já do rozhodování svých soudců. Co se týče konkrétního rozhodnutí, k tomu nemáme oprávnění rozhodně do něj jakýmkoliv způsobem zasahovat,“ dodala Pavlíčková.

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinit 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), který stejně jako Redl skončil ve vazbě. Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY