Foto: archiv

Ústavní soud odmítl stížnost mělnické soudkyně Buštové proti dočasnému zproštění

Ústavní soud odmítl stížnost mělnické soudkyně Marcely Buštové proti dočasnému zproštění funkce. Buštová čelí kárnému řízení, kde jí hrozí definitivní odvolání kvůli průtahům a dalším údajným pochybením. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ji v únoru až do rozhodnutí kárného senátu postavil mimo službu. Neúspěšně se proti tomu bránila nejprve stížností u Nejvyššího správního soudu, poté u Ústavního soudu, zjistila ČTK z usnesení v internetové databázi.

Buštová stanula před kárným senátem už loni, i tehdy jí hrozilo odvolání. Senát jí však talár ponechal a rozhodl jen o uložení maximálního možného finančního postihu. Soudkyně měla rok pobírat o 30 procent nižší plat. Brzy na to však následovala další kárná žaloba a dočasné zproštění funkce, což znamená, že soudkyně pobírá jen polovinu platu a nemůže pracovat.

O kárném řízení s předmětnou soudkyní Česká justice už dříve informovala. Kromě průtahů jí nadřízení kladli za vinu nezákonná rozhodnutí.

Kdy kárný senát Nejvyššího správního soudu druhou kárnou žalobu projedná, není zatím jasné. Plánovaná červnová jednání se neuskutečnila, nový termín zatím soud nevypsal.

V poslední ústavní stížnosti Buštová uvedla, že vedení mělnického soudu na ni dlouhodobě vyvíjí tlak a chce ji přimět k rezignaci. Jde prý o „vynucovanou generační obměnu soudců“. Takový postup je nedůstojný, míní Buštová.

Podle Ústavního soudu je argumentace ve stížnosti spíše spekulativní a značně paušalizující, navíc nevychází z konkrétních okolností kauzy. Podmínky pro dočasné zproštění podle ústavních soudců byly naplněny, což také Nejvyšší správní soud náležitě vysvětlil a odůvodnil. „Zejména zdůraznil, že se kárný navrhovatel (předseda mělnického soudu) věnuje skladbě agendy stěžovatelky v posledních letech systematicky, nicméně postupně přijímaná opatření zatím nevedla k odstranění průtahů v jí vedených řízeních a vyvarování se chyb v některých řízeních,“ stojí v usnesení Ústavního soudu.

(čtk, ire)