Británie argumentuje tím, že je stále méně pravděpodobné, že trestní stíhání spojená s událostmi starými až 55 let povedou k odsouzení Foto: Pixabay

Irsko se obrátilo na štrasburský soud kvůli britské amnestii pro účastníky nepokojů

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) dnes oznámil, že Irsko podalo žalobu proti Británii kvůli novému kontroverznímu zákonu, který poskytuje imunitu před trestním stíháním některým účastníkům krvavých nepokojů v Severním Irsku z konce minulého století. Informovala o tom agentura Reuters.

Zákon odsoudily rodiny obětí, lidskoprávní organizace a všechny hlavní politické strany na irském ostrově, včetně britských unionistů a irských nacionalistů. V platnost vstoupil loni v září. Zákon navrhla v roce 2021 vláda tehdejšího britského premiéra Borise Johnsona. Slibovala si od něj, že tak udělá tlustou čáru za minulostí a ukončí dosud neuzavřené stovky případů.

Irská vláda tvrdí, že některá ustanovení zákona nejsou slučitelná s Evropskou úmluvou o lidských právech.

Británie argumentuje tím, že je stále méně pravděpodobné, že trestní stíhání spojená s událostmi starými až 55 let povedou k odsouzení. Podle Londýna je zapotřebí přijmout právní předpisy, které by za konfliktem udělaly tlustou čáru.

Dublin minulý měsíc prohlásil, že nemá jiné východisko než podniknout právní kroky, protože Londýn uzavřel jakoukoli možnost politického řešení.

Během 30 let střetů mezi převážně katolickými republikány a převážně protestantskými unionisty zemřelo v Severním Irsku na 3600 lidí, píše Reuters. Zatímco první skupina usilovala o připojení Severního Irska k Irské republice, druhá o jeho setrvání ve svazku s Anglií, Walesem a Skotskem. Násilnosti, které Britové označují jako Troubles (Nepokoje), skončily v roce 1998 podepsáním Velkopáteční mírové dohody. Zhruba 1200 úmrtí stále policie prošetřuje, píše AFP.

(čtk)